Tajemnica rajdu bitcoina

Okazuje się, że do tegorocznych zwyżek najważniejszej waluty cyfrowej walnie przyczynił się jego mniejszy konkurent tether w wersji stabilnej (stabletether).

Aktualizacja: 04.10.2019 11:43 Publikacja: 04.10.2019 11:12

Tajemnica rajdu bitcoina

Foto: Bloomberg

Analitycy wzięli pod lupę korelację obu krypto walut i doszli do wniosku, że bitcoin często drożeje, kiedy na rynek trafiają nowe emisje stabletethera.

Zdarzyło się tak w 70 proc. przypadków, ustaliła firma analityczna TokenAnalyst.

W tym roku na rynek trafiły stabletethery o wartości około 2 miliardów dolarów, a więc mogło to być znaczącym czynnikiem, wskazuje Bloomberg.

Dlaczego i i kiedy pojawiają się nowe tethery owiane jest tajemnicą, a stojące za tym firmy tłumaczą, że decyduje o tym popyt dużych inwestorów.

W Chinach, gdzie giełdy walut cyfrowych są zakazane zainteresowani za gotówkę bez problemu mogą kupić tethery na rynku nieregulowanym i płacić nimi za inne krypto waluty.

Tethery mogą wejść do obiegu na różnych blockchainach i - jak się okazuje - ma to znaczenie.

W przypadku emisji tetherów na blockchainie ethereum zwanym ERC-20 cena bitcoina w 70 proc. przypadków idzie w górę. Natomiast, kiedy tethery sa emitowane na blockchanie Omni bitcoin zyskuje tylko w 50 proc. przypadków.

Sid Shekhar, współzałożyciel TokenAnalyst, te różnice tłumaczy tym, że tethery na ERC-20 są łatwiejsze w użyciu niż te na Omni (powiązanym z bitcoinem) i wartość można transferować szybciej.

Finanse
Glapiński: Nikt nie powinien mówić ludziom jak żyć, że muszą jeździć rowerami
Finanse
Metale szlachetne mogą zyskiwać na wartości. Co z dolarem?
Finanse
W płatnościach rewolucja, ale Polacy i tak wolą gotówkę
Finanse
Lira tanieje i tanieć nie przestanie. Urlop w Turcji za grosze?
Finanse
Inwestorzy znów wierzą w złotego