Używane samochody w niskich ratach

Nareszcie pojawiła się rzetelna oferta na rynku używanych aut, dostępnych w leasingu z niskimi ratami.

Publikacja: 20.12.2019 09:00

Notujący rocznie ponad 2,5 mln transakcji rynek wtórny aut stanie się bardziej uporządkowany dzięki

Notujący rocznie ponad 2,5 mln transakcji rynek wtórny aut stanie się bardziej uporządkowany dzięki ofertom takim jak Autonomia, przygotowanym przez Volkswagen Financial Services

Foto: materiały prasowe

Volkswagen Financial Services wprowadził ofertę Autonomia. Autonomia to niskie raty na pewne, dobrze utrzymane samochody z programów Das WeltAuto i Audi Select :plus. Wszystkie pojazdy są sprawdzone przez specjalistów w autoryzowanych stacjach obsługi w 117 punktach pod względem technicznym, z udokumentowanymi przeglądami i naprawami przeprowadzanymi w ASO oraz z gwarantowanym przebiegiem.

Oferta Autonomia to prawdziwa rewolucja na rynku, bowiem udostępnia używane auta Grupy Volkswagena nowej liczbie nabywców. Polscy klienci najchętniej kupują używane samochody z Grupy Volkswagen. Z danych zgromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców za 2018 rok wynika, że w czołówce sprzedawanych w Polsce aut używanych sześć pojazdów z pierwszej dziesiątki to modele marek Audi lub Volkswagen.

Na pierwszym miejscu jest model Audi A4, na drugim – Volkswagen Golf. Pozostałe najchętniej kupowane używane auta z Grupy to Audi A3 i Audi A6 oraz Volkswagen Passat i Volkswagen Polo.

W przypadku rynku wtórnego mowa jest o poważnych liczbach. W 2018 r. zawarto łącznie 2626,6 tys. transakcji zakupu samochodów osobowych z drugiej ręki. Jest to pięciokrotnie więcej niż rejestracji nowych aut (532 tys.). Na dodatek rośnie popularność samochodów sprowadzanych. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wylicza, że w liczbie ponad 2,5 mln było ich 928 tys., a średni wiek takiego auta wynosił prawie 11 lat. Zatem Autonomia pomoże nabywcom przesiąść się do znacznie nowszych, lepiej wyposażonych i bezpieczniejszych samochodów.

Jak to działa?

Autonomia to auto w kredycie lub leasingu, czyli oferta dla każdego klienta: indywidualnego, mikroprzedsiębiorcy czy menedżera firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Oferowane w obu programach niskie raty polegają na spłacie podczas trwania umowy jedynie utraty wartości auta, nie zaś jego całej wartości.

Autonomia oznacza dla klientów niezależność oraz dostęp do mobilności na opłacalnych i elastycznych warunkach. Stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie nabywców, szukających sprawdzonych aut za rozsądne pieniądze. Autonomia to nie tylko niskie raty, ale także wygodna dla klienta możliwość zwrotu auta na zakończenie umowy. Oznacza to, że nie trzeba tracić czasu, pieniędzy ani nerwów, które zwykle towarzyszą sprzedaży auta.

W salonie samochodowym klient wybiera kilkuletni używany samochód. Podczas spotkania ze sprzedawcą określa, jak długo planuje nim jeździć, ile przeciętnie pokonuje kilometrów rocznie i jaka opłata miesięczna będzie odpowiadała potrzebom i możliwościom nabywcy.

Po podpisaniu umowy nabywca wyjeżdża z salonu młodziutkim autem. Jeździ nim przez dwa, trzy albo cztery lata. Co miesiąc uiszcza stałą opłatę, jak rachunek za prąd czy telewizję.

Ile to kosztuje?

W ofercie Autonomia sprawdzony i pewny samochód jednej z marek Grupy Volkswagen można mieć już za kilkaset złotych miesięcznie. Przykład? Biorąc w leasing na okres 48 miesięcy VW Passata (2016 r., wersja 2.0 TDI BMT Comfortline DSG) z przebiegiem 34 tys. km zapłacimy miesięczną ratę w wysokości 545 zł netto – przy założeniu, że wpłata własna wyniesie 22 tys. zł., co stanowi ok. 30 proc. ceny auta. Za VW Tiguana z roku 2017 (wersja Highline 2.0 TDI BTSCR 110 kW DSG 7-G 4MOTION) z przebiegiem 14 tys. km w kredycie na cztery lata zapłacimy 766 zł miesięcznie. Tutaj również należy uwzględnić wkład własny 30 proc., czyli w tym przypadku 36 tys. zł. Obydwie kalkulacje uwzględniają limit 10 tys. km rocznie.

Korzyści i zalety

Oferta Autonomia daje nabywcy wiele innych korzyści. Pierwszą jest wygoda. Klient nie musi przeglądać setek ogłoszeń, by znaleźć odpowiedni i pewny samochód używany – wybiera go w autoryzowanym salonie. Większości osób zakup samochodu używanego kojarzy się z długim, męczącym poszukiwaniem. Nawet jeżeli ktoś lubi przebierać między autami w serwisach ogłoszeniowych, może zrobić to szybciej i trafniej.

Dzięki Autonomii kupienie dobrego i sprawdzonego auta używanego jest łatwiejsze, niż się wydaje. Tym bardziej że dla większości nabywców zdjęcie z ich barków tego zadania jest kluczowe przy zakupie samochodu z drugiej ręki. Według badań przeprowadzonych w kwietniu 2019 r. na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów przez Kantar TNS na grupie Polaków, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat kupili używany samochód, aż 58 proc. z nich wskazuje, że znalezienie dobrego używanego pojazdu to trudne zadanie. Dziesięciokrotnie mniej pytanych (zaledwie 6 proc.) uznaje, że jest to łatwe do przeprowadzenia.

Ankietowani uznali za najistotniejsze zły stan techniczny takich samochodów i wynikającą z niego konieczność kosztownych napraw (55 proc. wskazań). Kolejne pozycje zajmują bolączki znane od lat na polskim rynku: brak zaufania do sprzedającego, nieznana lub niewiarygodna historia pojazdu oraz wątpliwy przebieg. Z tych wskazań wynikają oczekiwania kupujących: 82 proc. z nich chce, aby ich używane auto miało w pełni udokumentowany stan techniczny, a 80 proc. – udokumentowany przebieg. Krótko mówiąc: przy zakupie samochodu nikt nie chce grać w ruletkę.

W tym kontekście zalety oferty Volkswagen Financial Services widoczne są jak na dłoni. Auta używane dostępne u autoryzowanych dilerów w ofercie Autonomia są sprawdzone pod względem technicznym, mają udokumentowany przebieg oraz historię napraw. Dilerzy oferują młode samochody używane, pochodzące z wiarygodnego źródła. Mają dokumenty potwierdzające, że pojazd był używany we właściwy sposób oraz narzędzia, aby te twierdzenia zweryfikować, a pojazd dokładnie sprawdzić.

Korzystający z oferty VWFS nie natykają się na znany z komisów problem braku zaufania do sprzedawcy. W autoryzowanych salonach dilerskich sprzedawcy mają obowiązek przedstawić nabywcy wszystkie informacje dotyczące wybranego auta. Dlatego zamiast weryfikować stan używanego auta z ogłoszenia, licząc, że sprzedający rzetelnie opowie o jego ewentualnych wadach, klienci powinni zastanowić się nad wyborem pojazdu, który został już sprawdzony pod względem technicznym.

Wreszcie na koniec, gdy przyjdzie czas na rozstanie się w samochodem, klient nie martwi się o późniejszą jego sprzedaż. Tym zajmie się za niego diler, a nabywca będzie mógł wybrać kolejny, młodszy model.

Trzy kroki do mobilności:

Krok 1

Podejmujesz decyzję, że chcesz jeździć sprawdzonym kilkuletnim autem. Nie musisz wpłacać pieniędzy, ale jeśli posiadasz wkład własny, możesz go wykorzystać – dzięki temu opłata za użytkowanie samochodu będzie niższa.

Krok 2

Wybierasz okres, przez jaki chcesz jeździć wybranym samochodem: 24, 36 lub 48 miesięcy. Przez ten czas płacisz niską ratę miesięczną i swobodnie korzystasz z pojazdu. Nie spłacasz całego auta, a jedynie realną utratę jego wartości w okresie użytkowania, co wpływa na wysokość miesięcznej opłaty.

Dzięki temu stać Cię na nowe auto prosto z salonu. Zapomnij o kilkunastoletnich modelach, których utrzymanie wiąże się z ciągłymi naprawami w najmniej spodziewanych momentach.

Krok 3

Kiedy zakończy się umowa, masz trzy możliwości. Opcja pierwsza: możesz zwrócić samochód u dealera i przesiąść się w inny, żeby przez kolejne lata testować kolejny, nowszy model. W tym celu zawierasz nową umowę.

Opcja druga: jeśli użytkowany przez Ciebie samochód spełnia wszystkie Twoje oczekiwania i chcesz mieć go na własność, możesz go wykupić. Przy podpisywaniu umowy dowiesz się, jaka będzie cena wykupu. To VWFS ponosi ryzyko spadku wartości auta.

Opcja trzecia: możesz też pozostać przy sprawdzonym już przez Ciebie samochodzie i kontynuować opłacanie miesięcznych rat.

- Materiał powstał we współpracy z Volkswagen Financial Services

Volkswagen Financial Services wprowadził ofertę Autonomia. Autonomia to niskie raty na pewne, dobrze utrzymane samochody z programów Das WeltAuto i Audi Select :plus. Wszystkie pojazdy są sprawdzone przez specjalistów w autoryzowanych stacjach obsługi w 117 punktach pod względem technicznym, z udokumentowanymi przeglądami i naprawami przeprowadzanymi w ASO oraz z gwarantowanym przebiegiem.

Oferta Autonomia to prawdziwa rewolucja na rynku, bowiem udostępnia używane auta Grupy Volkswagena nowej liczbie nabywców. Polscy klienci najchętniej kupują używane samochody z Grupy Volkswagen. Z danych zgromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców za 2018 rok wynika, że w czołówce sprzedawanych w Polsce aut używanych sześć pojazdów z pierwszej dziesiątki to modele marek Audi lub Volkswagen.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Finanse
Polki budują swoją niezależność finansową
Finanse
Obligacje złapały wiatr w żagle. Pomógł Fed
Materiał partnera
Konsumenci chcą płatności prostych i wygodnych
Finanse
Ruszyła konkurencja SWIFT: platforma BRICS Pay
Finanse
Minister finansów musi odzyskać znaczenie
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości