„Inwazja wojskowa Rosji na Ukrainę jest odpowiedzialna za zmasowany kryzys humanitarny i gospodarczy” — oświadczyła w komunikacie dyrektor generalna Funduszu, Kristalina Gieorgiewa. Przyznane pieniądze mają pokryć pilne potrzeby tego kraju i pomóc w złagodzeniu ogromnych skutków gospodarczych tej wojny. Fundusz przewiduje głęboką recesję na Ukrainie w tym roku — informuje BBC

„Tragiczne straty w ludziach, ogromne fale uchodźców i rozległe zniszczenia infrastruktury i mocy produkcyjnych są przyczyną ogromnych cierpień ludzi i doprowadzą do głębokiej recesji w tym roku. Potrzeby finansowe są duże, pilne i mogą znacznie wzrosnąć, bo wojna trwa nadal” — dodała Gieorgiewa.

Przyznane środki zostaną przekazane w ramach Instrumentu Szybkiego Finansowania (RFI) Funduszu. Oznacza to, że nie będą praktycznie obwarowane warunkami stosowanymi zwykle wobec krajów korzystających z pieniędzy MFW.

Dwa dni wcześniej Bank Światowy zatwierdził pakiet 723 mln dolarów pożyczek i darowizn dla Ukrainy. Składa się z dodatkowej pożyczki 350 mln dolarów Banku, podwyższonej o ok. 139 mln gwarancji kredytowych Holandii i Szwecji, że 134 mln dolarów darowizn od Wielkiej Brytanii, Danii, Łotwy, Litwy i Islandii. Jest to część funduszu powierniczego, który będzie zbierać wkłady darowizn na rzecz Ukrainy — pisze Reuter. Japonia udzieliła równoległej pożyczki 100 mln dolarów.

Osoba z biura prasowego BŚ podała, że te pieniądze zostaną przekazane zadowi Ukrainy w najbliższych dniach.

„Grupa Banku Światowego podejmuje szybkie działania wspierające Ukrainę i jej naród wobec przemocy i ogromnych zakłóceń wywołanych rosyjską inwazją — oświadczył prezydent grupy David Malpass. — Grupa BŚ jest z narodem Ukrainy i z regionem. To pierwszy z wielu kroków, jakie podejmujemy, aby pomóc w rozwiązaniu dalekosiężnych skutków ludzkich i ekonomicznych tego kryzysu” — dodał w komunikacie.

Bank pracuje już nad kolejnym pakietem 3 mld dolarów wsparcia Ukrainy w najbliższych miesiącach.