Zeszły rok branża leasingowa kończyła w minorowych nastrojach, po tym jak rynek skurczył się o przeszło 10 proc. Tymczasem ten rok przyniósł solidne odbicie rynku. W I połowie 2021 r. firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania o wartości 40,5 mld zł. Tak dobrego półrocza nie było dotąd w historii branży. Rynek urósł o 36,2 proc. w stosunku do tego samego okresu 2020 r.

– Pierwsze sześć miesięcy tego roku pokazało, że przedsiębiorcy wrócili do inwestycji i realizowali je przy udziale leasingu. To dwie dobre wiadomości. Aktywność polskich firm, głównie z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw, w prosty sposób przekłada się na wyniki sektora leasingowego, a te są bardzo dobre. Równie wysokie są oczekiwania na kolejne miesiące roku. Według najnowszej prognozy ZPL, która mówi o 20,2-proc. wzroście na koniec 2021 r., branża leasingowa ma szansę nadrobić dwa lata spowolnienia, jakie obserwowaliśmy na rynku leasingu w 2019 i 2020 r. – stwierdził Paweł Pach w czasie czwartkowej prezentacji wyników branży.

Firmy zrzeszone w ZPL koncentrują się na obsłudze transakcji leasingowych, które wartościowo stanowią 86 proc. zawieranych umów.

Najnowsze dane rynkowe pokazują, że wartość wszystkich kontraktów leasingowych podpisanych w pierwszej połowie tego roku wyniosła 34,8 mld zł. Rzadziej zawierane były umowy pożyczki, których wartość jest szacowana na poziomie 5,7 mld zł.

Największą grupą odbiorców usług leasingowych pozostają mikro- i małe firmy, czyli klienci o obrotach do 20 mln zł, którzy stanowią 73,8 proc. Klienci mikro, czyli firmy o obrotach do 5 mln zł, mają 55-proc. udział w rynku, a firmy o obrotach od 5 do 20 mln zł 18,9-proc. udział. Transakcje zawierane z firmami o największych o obrotach, powyżej 20 mln zł, stanowią 25,3 proc., podczas gdy umowy z klientami indywidualnymi są szacowane na 0,7 proc.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. za pomocą leasingu i pożyczki inwestycyjnej przedsiębiorcy najczęściej finansowali pojazdy lekkie, które stanowiły 43,6 proc. w strukturze rynku leasingu, oraz maszyny i inne urządzenia – 27,9 proc. Nieco rzadziej finansowali pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 t, ciągniki siodłowe, naczepy, przyczepy i autobusy – 23,2-proc. udział w rynku. Inne aktywa, takie jak sprzęt IT, samoloty, statki, tabor kolejowy i pozostałe pojazdy, mają 4,5-proc. udział w rynku, podczas gdy nieruchomości zaledwie 0,7-proc.

Branża prognozuje, że w całym 2021 r. wartość leasingu przekroczy 84 mld zł. Byłby to tym samym rekordowy rok. Zagrożeniem dla tej prognozy może być sytuacja pandemiczna i ewentualne kolejne lockdowny. Szkodzić może także związany z nią brak przedmiotów leasingu. Już teraz w salonach brakuje nowych samochodów, a klienci często muszą długimi miesiącami czekać na realizację zamówień.