UniCredit i Amundi zawarły umowę dotyczącą wyłącznych negocjacji w sprawie sprzedaży Pioneer Investments na rzecz Amundi, podała włoska grupa. W połowie listopada UniCredit potwierdził otrzymanie ofert na Pioneer Investments i poinformował, że jest w negocjacjach z potencjalnymi nabywcami. Włoski bank podał wówczas, że jest w trakcie głębokiej rewizji strategii koncentrującej się na optymalizacji pozycji kapitałowej grupy, poprawie zyskowności i zapewnieniu kontynuacji transformacji działalności wraz z wykorzystywaniem okazji do budowania wartości.

Wcześniej UniCredit potwierdził, że prowadzi rozmowy z PZU i Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) na temat możliwości sprzedaży posiadanych przez włoski bank akcji Pekao. Przed miesiącem informowaliśmy, że PZU, który negocjuje zakup pakietu kontrolnego Pekao od włoskiego UniCreditu, ma apetyt nie tylko na bank. Na celowniku grupy są też spółki zajmujące się zarządzaniem aktywami. Chodzi o czwarte pod względem wartości zarządzanego majątku towarzystwo funduszy inwestycyjnych Pioneer Pekao, zarządzające OFE Pekao PTE oraz firmę inwestycyjną DI Xelion.

Już samo zdobycie kontroli nad Bankiem Pekao dałoby PZU 49 proc. udziałów w spółce Pioneer Pekao Investment Management (PPIM), do której należy Pioneer Pekao TFI. Pozostałe 51 proc. tego towarzystwa należy do innej spółki z grupy UniCredit. Z naszych informacji wynikało wówczas, że PZU oprócz Pekao chce od Włochów przejąć tę pozostałą część akcji PPIM. Nasze źródła wskazują, że PZU negocjuje tak, aby zakup udziałów w PPIM był elementem całej transakcji nabycia Pekao. Do tego pakietu ma być ponadto dorzucone zarządzające OFE Pekao Powszechne Towarzystwo Emerytalne oraz Dom Inwestycyjny Xelion. W końcu września Pioneer Pekao TFI zarządzało 17 mld zł aktywów, TFI PZU miało ich 29 mld zł. Z ich połączenia powstałoby więc drugie co do wielkości TFI w Polsce. Pierwsze miejsce należy dziś do Ipopemy (51 mld zł aktywów).

Amundi jest największą europejską firmą zarządzającą aktywami wysokości 1 bln euro na świecie (wg stanu na koniec września 2016 r.). Amundi posiada 6 hubów inwestycyjnych, zlokalizowanych w głównych centrach finansowych na świecie. Posiada 100 mln klientów detalicznych, 1 tys. klientów instytucjonalnych oraz tysiąc dystrybutorów w ponad 30 krajach, dostosowanych specjalnie do ich potrzeb i profilu ryzyka.