Pfizer i BioNTech mają zamiar w ciągu kilku dni złożyć wniosek o zatwierdzenie przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) eksperymentalnej szczepionki na COVID-19 do zastosowania w sytuacjach nadzwyczajnych w USA.

Sky News podaje, że brytyjski regulator, MHRA, może zatwierdzić szczepionkę do użycia jeszcze w grudniu.

Finalna analiza dotycząca skuteczności szczepionki Pfizer wykazała, że chroniła ona w 95 proc. przypadków przed zakażeniem koronawirusem w ciągu 28 dni od podania jej pierwszej dawki - to skuteczność wyższa niż ta, o której Pfizer informował 9 listopada na podstawie trzeciej fazy testów klinicznych szczepionki.

Szczepionka Pfizer wykazała się też 94-procentową skutecznością w ochronie przed COVID-19 osób powyżej 65 roku życia.

W czasie analiz przebiegu trzeciej fazy testów klinicznych szczepionki nie stwierdzono "poważnych zagrożeń" związanych z bezpieczeństwem stosowania szczepionki.

2 proc. z 43 tysięcy uczestników informowało o bólu głowy po podaniu im szczepionki, a 3,7 proc. zgłaszało uczucie zmęczenia po przyjęciu szczepionki.

9 listopada Pfizer podał, że jego szczepionka ma co najmniej 90-procentową skuteczność - koncern z USA jako pierwszy podał takie szacunki w oparciu o trzecią fazę testów klinicznych.

W tym tygodniu o wysokiej - 94,5-procentowej - skuteczności swojej szczepionki poinformował też koncern Moderna.