Koronawirus na wakacjach. Kwarantanna zamiast plaży

W Rewalu część gości hotelowych ze Śląska wakacje spędzała w pokojach, bo w grupie było dwóch chorych na Covid-19. Sanepid szuka osób, które podróżowały pociągiem na trasie Bielsko-Biała – Gdańsk, bo jeden z pasażerów był zakażony. Sanepid przypuszcza, że takich sytuacji może być więcej.

Publikacja: 03.07.2020 15:15

Koronawirus na wakacjach. Kwarantanna zamiast plaży

Foto: Adobe stock

To tylko dwa przykłady z ostatnich dni. Na razie nie słychać o masowych ogniskach zakażeń w regionach turystycznych, ale co nie oznacza, że ich nie będzie.

- Spodziewamy się, że może przyjechać do nas ktoś chory, z regionów o wyższym niż u nas wskaźniku zakażeń np. ze Śląska, Mazowsza czy łódzkiego - usłyszeliśmy w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olszynie.

Warmia i Mazury to drugi obok lubuskiego region z najniższym poziomem zakażeń. Do tej pory stwierdzono w tym województwie 267 przypadków koronawirusa, jedna osoba zmarła, a 177 wyzdrowiało.

Tylko w środę stwierdzono sześć nowych zakażeń w regionie.  Są to młoda kobieta, z powiatu giżyckiego, kobieta w średnim wiek z powiatu ełckiego, młoda kobieta i starsza kobieta z piskiego, starsza kobieta z  powiatu elbląskiego, i w średnim wieku z okolic Ostródy. Tylko ta  ostatnia jest w szpitalu, pozostałe są w domach.

Pechowo zaczęły się wakacje dla grupy turystów ze Śląska, którzy chcieli wypocząć w Rewalu. Zamiast wypoczywać na plaży – zostali objęci kwarantanną.

- Przebywało na niej 53 turystów w związku z zachorowaniem na COVID-19 u dwóch osób –informuje Małgorzata Kapłan, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Od całej grupy zostały pobrane wymazy do badań, które wykazały zakażenie wirusem SARS-CoV-2  u czterech osób, które zostaną ujęte w statystykach województwa śląskiego. - Pozostałe osoby, u których badanie dało wynik ujemny wróciły do swoich domów – mówi Małgorzata Kapłan. Osoby z dodatnim wynikiem trafiły do szpitala w Szczecinie. To w sumie sześć osób.

- Na ten moment jest to jedyne miejsce gdzie była wprowadzana kwarantanna w ośrodku czy w obiekcie wczasowym- zapewnia Małgorzata Kapłan.

W województwie zachodniopomorskim od 6 marca do środy stwierdzono-   613 przypadków koronawirusa, a zmarło 22. Wyzdrowiało – 529.

- W pasie nadmorskim przebywa 1385  osób w kwarantannie. Wszystkie mają wykonywane badania – mówi przedstawicielka zachodniopomorskiego Sanepidu.

Z kolei na Pomorzu stwierdzono dotąd 681 przypadków koronawirusa i 38 zgonów nim spowodowanych. Wyzdrowiało 528 osób. Pół tysiąca osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym, a 621 jest na kwarantannie.

Na Pomorzu liczba chorych może się zwiększyć. Sanepid szuka osób, które jechały pociągiem z Bielsko-Białej do Gdańsk. Okazało się, że u jednego z pasażerów zdiagnozowano COVID-19.

Apel sanepidu dotyczy pasażerów, którzy 19 czerwca podróżowali pociągiem PKP InterCity 4520 relacji z Bielska-Białej (wyjazd o  godz. 04.01) do Gdańska Wrzeszcza w wagonie nr 6, oraz tych jadących 22 czerwca pociągiem PKP InterCity 5420 relacji Gdańsk Wrzeszcz - Bielsko-Biała Główna w wagonie nr 8 (wyjazd o godz. 15.05).

Oba pociągi jechały między innymi przez Tychy, Katowice, Sosnowiec, Częstochowę, Piotrków Trybunalski, Łódź, Kutno, Toruń, Bydgoszcz i Tczew.

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że u jednego z pasażerów podróżujących tymi pociągami rozpoznano COVID-19, w związku z powyższym wszyscy pasażerowie podróżujący ww. wagonami powinni skontaktować ze służbami sanitarnymi – zaapelowała kolej.

W Małopolsce jest nowe ognisko zakażeń w powiecie nowosądeckim. Wszystkiemu winna jest impreza weselna, na której jeden z uczestników miał koronawirusa. Zarażeni zostali nie tylko weselnicy, ale też osoby, które miały z nimi kontakt. W sumie zakażonych zostało aż 59 osób, z czego 20 uczestników zabawy, a kolejne to te, które miały kontakt z zakażonymi. Do szpitala trafiło osiem osób, a 51 przebywa w izolacji. Kwarantannę zastosowano wobec 333.

- Ognisko jest opracowywane, ustalane są listy kontaktów. W najbliższych dniach będą sukcesywnie przeprowadzane badania osób w kwarantannie. W zależności od uzyskanych wyników będą prowadzone dalsze działania zgodnie z procedurami – informuje Dominika Łatak-Glonek, z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Krakowie.

Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień