Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) ma rekomendować włączenie hydrokortyzonu do leczenia zakażonych koronawirusem.

To drugi lek, który okazuje się efektywny w zmniejszeniu śmiertelności osób z ostrym przebiegiem COVID-19. Wcześniej badania wykazały, że efekt taki daje zastosowanie w terapii deksametazonu.

Teraz badacze z Imperial College London oraz Intensive Care National Audit & Research Centre ustalili, że pacjenci na oddziale intensywnej terapii, którzy są leczeni z użyciem hydrokortyzonu mają 93 proc. szans na szybszy powrót do zdrowia niż ci, którym nie podawano tego sterydu.

Korzyści z zastosowania hydrokortyzonu w terapii COVID-19 wykryto w wyniku analizy kilku badań klinicznych w czasie których chorym na COVID-19 podawano trzy różne rodzaje sterydów. Badania te wykazały, że terapia sterydami zmniejsza śmiertelność z powodu COVID-19 o ok. 20 procent.

Prof. Anthony Gordon, który kierował zespołem analizującym skutki zastosowania hydrokortyzonu w terapii COVID-19 podkreśla, że choć sterydy nie są lekiem na chorobę wywołaną zakażeniem koronawirusem, to poprawiają one efekty leczenia.

Sterydy nie dają efektów u osób z łagodniejszym przebiegiem COVID-19, ale łagodzą stan zapalny w płucach u chorych, u których COVID-19 ma ostry przebieg.