O tym, że taki apel ma pojawić się w dniu, w którym Johnson wystąpi przed Izbą Gmin, a o 21 czasu polskiego zwróci się z orędziem do Brytyjczyków, w którym przedstawi plany jego rządu na walkę z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, poinformował na Twitterze "The Telegraph".

Powrót do pracy zdalnej tych Brytyjczyków, którzy mogą świadczyć pracę w ten sposób, ma umożliwić władzom Wielkiej Brytanii opanowanie drugiej fali epidemii koronawirusa.

Johnson ma też ostrzec parlamentarzystów, że tylko "podejmując działania obecnie można uniknąć podejmowania drastycznych działań później".

Wielka Brytania mierzy się obecnie z nawrotem epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Główny doradca naukowy brytyjskiego rządu, Patrick Vallance, alarmował w poniedziałek, że "skala epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 podwaja się obecnie co siedem dni". - Jeśli epidemia będzie rozwijać się w takim tempie wówczas w połowie października na Wyspach będzie wykrywanych ok. 50 tys. zakażeń koronawirusem dziennie - mówił.

Poziom zagrożenia epidemicznego w Wielkiej Brytanii został podniesiony z trzeciego na czwarty.

Zdaniem niektórych ekspertów w obecnej sytuacji może się okazać, że konieczne będzie na Wyspach ponowne wprowadzenie reżimu ścisłej kwarantanny i zamrożenie gospodarki podobne do tego, jakie miało miejsce wiosną.