Z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób od tygodni Czechy są najbardziej dotkniętym krajem w Europie pod względem liczby nowych zgonów na 100 000 mieszkańców.

Od końca października dzienna liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa w kraju liczącym 10,7 miliona mieszkańców wyniosła około 200, w porównaniu ze zwykłą średnią 300 zgonów ze wszystkich przyczyn.

- Jesteśmy przeciążeni, zgonów jest znacznie więcej niż zwykle - powiedział AFP Josef Melich, właściciel prywatnego krematorium w mieście Tabor.

- Wzrost wynosi około 40 procent. Obsługujemy domy spokojnej starości, gdzie większość ludzi umiera z powodu Covid-19. To jest trudne - dodał.

W 2016 r. ponad czterech na pięciu zmarłych Czechów zostało poddanych kremacji - odsetek ten przewyższyło tylko pięć innych państw, w tym wiodącą na świecie Japonię z 99,98%.

- Pracujemy non stop, a ponieważ druga fala wirusa zderza się z typowym jesiennym wzrostem liczby zgonów, mamy problemy z przepustowością - mówi Ivo Furmancik, dyrektor krematorium w Ostrawie.