W ramach badania Pfizer i BioNTech sprawdzą czy reakcja układu odpornościowego na dodatkową dawkę szczepionki będzie bezpieczna.

W testach wezmą udział 144 osoby, które wcześniej uczestniczyły w pierwszej fazie testów szczepionki w USA. Część uczestników testów to seniorzy, liczący do 85 lat.

Badanie obejmuje też sprawdzenie w jaki sposób przeciwciała znajdujące się w krwi uczestników testów poradzą sobie ze zneutralizowaniem wariantów koronawirusa w warunkach laboratoryjnych.

Uczestnicy badania otrzymają trzecią dawkę szczepionki Pfizera między 6 a 12 miesiącem od otrzymania wcześniejszych dawek. Wielkość trzeciej dawki będzie identyczna jak pierwszej i drugiej.

Dyrektor generalny Pfizera, Albert Bourla w oświadczeniu napisał, że badanie jest "kluczowe jeśli chodzi o ustalenie tego, czy podanie trzeciej dawki jest bezpieczne i skuteczne przeciwko krążącym szczepom koronawirusa".

Jednocześnie Pfizer i BioNTech planują testy zmodyfikowanej wersji szczepionki na COVID-19, która ma być sprofilowana pod kątem wariantów koronawirusa.

Bourla zaznaczył, że jak dotąd Pfizer i BioNTech nie mają jednoznacznych dowodów, że warianty są odporne na dotychczasową wersję szczepionki.