Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia "długi covid" to objawy, które rozwijają się w ciągu trzech miesięcy od zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i trwają co najmniej dwa miesiące. Do listy systematycznie są dopisywane nowe dolegliwości - pisze Onet.

Czasopismo naukowe "Nature Medicine" opublikowało wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Birmingham, oparte na badaniach medycznych grupy 2,4 mln osób z Wielkiej Brytanii.

– Zbadaliśmy wpływ COVID-19 na 115 objawów, z których 62 objawy były statystycznie istotnie związane z COVID-19 jeszcze po upływie 12 tygodni lub więcej od zakażenia – powiedziała Anuradhaa Subramanian z Uniwersytetu Birmingham. – Niektóre z tych objawów, takie jak zmniejszone libido, dysfunkcja seksualna i wypadanie włosów, są naprawdę nowe – dodała.

Na długi covid cierpią dwa miliony Brytyjczyków. Częściej dotyczy to kobiet i osób w wieku 35-69 lat.

Najczęstszym objawem długiego covidu jest zmęczenie. Dotyka 55 proc. osób zgłaszających długotrwałe skutki infekcji koronawirusem. Na kolejnych miejscach znajdują się duszności (32 proc.), kaszel (23 proc.) i ból mięśni (23 proc.)

Badacze z Uniwersytetu Birmingham wskazują, że do listy objawów długiego covidu można dopisać wypadanie włosów, zmniejszone libido i problemy z erekcją, których wcześniej nie kojarzono jednoznacznie jako długotrwałych skutków zakażenia.

Czytaj więcej

W jaki sposób COVID-19 uszkadza mózg

Naukowcy nie są jednak w stanie dowieść, w jaki sposób COVID-19 powoduje utratę włosów. Ale wiadomo, że bywa to stan wywoływany przez rozmaite infekcje. – Stres może to spowodować wzrost nowych włosów, co paradoksalnie powoduje wypadanie wcześniejszych włosów – powiedział dr Shamil Haroon z Uniwersytetu w Birmingham – Jest to stan zwany łysieniem telogenowym.

Problemy z erekcją i pogorszenie libido są efektem niektórych schorzeń przewlekłych (m.in. cukrzycy), jednak nie ma jeszcze precyzyjnych wyjaśnień, dlaczego pogorszenie funkcji seksualnych może skutkiem infekcji wirusowej. – Osoby cierpiące na przewlekłe choroby często są narażone na dysfunkcje seksualne. Tak dzieje się też w przypadku COVID-19, co może sugerować, że COVID-19 jest również chorobą przewlekłą – mówił dr Haroon.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Za inne objawy długiego covidu brytyjscy badacze uważają problemy z pamięcią, apraksję, nietrzymanie stolca, halucynacje i obrzęki kończyn.