Święta poza domem. Znikające oferty

Jeśli decydujemy się na wyjazd na święta Bożego Narodzenia, to w kraju najczęściej wybieramy miejscowości górskie.

Aktualizacja: 14.12.2019 09:39 Publikacja: 14.12.2019 08:46

Święta poza domem. Znikające oferty

Foto: AdobeStock

Rokrocznie wśród topowych kierunków są Zakopane, Białka Tatrzańska, Karpacz i Krynica Zdrój. W wyjazdach zagranicznych w tym roku dominuje Egipt. Tam rzeczywiście można oderwać się od polskiej codzienności, a o Bożym Narodzeniu w niektórych kurortach przypominają tylko kelnerzy w czapkach św. Mikołaja.

Kraków i reszta

Wśród polskich miast króluje Kraków, gdzie jest jeden z najpiękniejszych na świecie jarmarków bożonarodzeniowych, a w Sylwestra na rynku będzie noworoczny koncert. Średnie roczne ceny dla tych miast, to 76 złotych za noc za osobę w Zakopanem i 65-69 w Krynicy, Karpaczu, Krakowie oraz Gdańsku, którego popularność nieustannie rośnie. Najdrożej jest w Białce — gdzie trzeba zapłacić średnio 100 złotych. Tyle, że w okresie świątecznym trzeba się liczyć z tym, że przyjdzie zapłacić czasami nawet dwa razy więcej.

— Nadal otrzymujemy mnóstwo zapytań od osób, które szukają noclegu na świąteczny wyjazd. Tutaj pojawiają się także Szklarska Poręba, typowo narciarski Szczyrk i Murzasichle, czy uzdrowiskowe Duszniki-Zdrój i Nałęczów. Rośnie też zainteresowanie miejscowościami nadmorskimi takimi jak Sopot czy Świnoujście. Jeśli jeszcze ktoś poszukuje noclegu na Święta w spokojnej okolicy i nie chce przepłacać, polecamy poszukać noclegu w mniej popularnych miejscowościach takich jak podhalański Ząb, Małe Ciche, Gliczarów Górny, Poronin czy Witów. Tam cena nadal nie przekracza 50 zł dla jednej osoby za noc — mówi Agnieszka Rzeszutek z platformy rezerwacyjnej Noclegi.pl.

Ponad 40 proc. wyjeżdżających w okresie noworocznym zdecydowało się powitać Nowy Rok w Zakopanem, gdzie atrakcją jest zabawa na ulicach miasta. Wśród najbardziej popularnych miast na sylwestrową zabawę znalazły się także Kraków, Wisła, Kościelisko i Karpacz.

Jak nie góry, to co ?

I po raz kolejny sprawdza się, że im wcześniej zarezerwowaliśmy noclegi, tym są one tańsze. Dzisiaj za sylwestrowy nocleg w Zakopanem trzeba zapłacić średnio 240 zł za 1 os./noc. W Krakowie cena wzrosła w ciągu roku ponad o połowę, chociaż nadal można tam trafić na tańsze oferty np. 150 zł. Za noc w dwupokojowym apartamencie, podobnie w Wiśle, gdzie musimy poświęcić 45 proc. więcej pieniędzy na wyjazd sylwestrowy niż gdybyśmy decyzję o tym podjęli wcześniej.

— Turyści pytali także o wolne noclegi nad morzem i w tym przypadku największą popularnością cieszyły się Międzyzdroje, Sopot, Kołobrzeg, Jastarnia czy Gdańsk. Na Mazurach najchętniej witamy Nowy Rok w Mikołajkach i Mrągowie — mówi Agnieszka Rzeszutek.

Pod palmami, na stoku

Prawie jedna trzecia klientów biur podróży powita 2020 rok w Egipcie. Ok 15 proc. ten czas zastanie na Wyspach Kanaryjskich, które wyparły z drugiego miejsca Turcję. Oprócz Włoch, w pierwszej piątce najchętniej wybieranych kierunków na okres świąteczno–noworoczny znalazła się Malta, jeden z najbardziej katolickich krajów w Europie. Pierwszą piątkę zamykają Włochy – tam przede wszystkim wyjazdy zaplanowali narciarze — wynika z analizy Travelplanet.pl.

— Boże Narodzenie oznacza wypoczynek w rodzinnym gronie, ale często jest to wypoczynek po intensywnych przygotowaniach do świąt. Stąd pomysły wyjazdów całymi rodzinami na imprezy turystyczne, gdzie wszystko jest już przygotowane a świąteczny czas można spędzać w rodzinnym gronie, będąc skoncentrowanymi na bliskich, a nie na przygotowaniach kolejnych posiłków, sprzątaniu — zwraca uwagę Radosław Damasiewicz, dyr. e-commerce w Travelplanet.pl

W tym roku przeciętny koszt świątecznego wyjazdu to ok. 3300 zł za osobę. Średnią zawyżają wyprawy egzotyczne – to ponad 18 proc. wszystkich rezerwacji. Z kolei średni koszt wyjazdów narciarskich (10 proc. rezerwacji) to niecałe 1200 zł na osobę. — Do lamusa odeszła także reguła: wigilia raczej w domowym, rodzinnym gronie, wyjazdy od pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia. Wyjazdy świąteczne obejmujące wigilię są znacznie częstsze — dodaje.

Ile zapłacimy

Najtańsze oferty wyjazdów do ciepłych krajów na święta (z przelotem) to ceny rzędu 900 – 1000 zł. Takie pieniądze trzeba wydać tygodniowy pobyt na Malcie – jednym z najbardziej katolickich krajów w Europie . Święta w Hiszpanii (Costa Brava) zdrożały w tym segmencie z ok. 1200 zł do ok. 1600 zł, ponieważ w ofercie biur podróży nie ma już w zasadzie hoteli o niższej kategorii niż 4-gwiazdkowe.

Jeśli teraz chcielibyśmy zarezerwować wyjazd w formule all inclusive (wszystko w cenie), to ceny w porównaniu do pierwszej połowy listopada poszły nieznacznie w górę. Wówczas za 1700 – 2000 zł – to już wersja all inclusive w hotelach o 4* standardzie. Za takie pieniądze święta można spędzić na tureckiej Riwierze lub na Cyprze lub na Malcie. Niewiele droższy jest Egipt i Tunezja (2200 – 2300 zł). Staniało natomiast w hotelach 5* i w opcji AI na tureckiej riwierze, bo 1900 – 2200 zł do 1700 – 2000 zł.

Sprzedały się również najtańsze oferty egzotyczne do Emiratów Arabskich za 2700 – 3000 zł (przelot, hotel 3 – 4* śniadania), Teraz za podobną wyprawę trzeba zapłacić co najmniej 3500 zł. Wciąż za 3800 – 4200 zł można polecieć na święta do Gambii, Kataru czy na Wyspy Zielonego Przylądka.

Rokrocznie wśród topowych kierunków są Zakopane, Białka Tatrzańska, Karpacz i Krynica Zdrój. W wyjazdach zagranicznych w tym roku dominuje Egipt. Tam rzeczywiście można oderwać się od polskiej codzienności, a o Bożym Narodzeniu w niektórych kurortach przypominają tylko kelnerzy w czapkach św. Mikołaja.

Kraków i reszta

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał Promocyjny
Nie lubię niczego narzucać
Biznes
Nie tylko produkcja Golfa trafi do fabryk w Polsce
Biznes
Rosyjski oligarcha obłożony sankcjami gwiazdą COP28. Promuje "Park Plejstoceński"
Biznes
Czy OpenAI stworzyła technologicznego dżina? "Korporacyjna telenowela" trwa
Biznes
Niemieckie czołgi z fabryki na Ukrainie. Kreml już grozi atakiem
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości