Jeśli na targi, to do Poznania

Prawie 100 targów zorganizuje w 2020 roku Grupa MTP. Większość z nich będzie największymi w sezonie wydarzeniami branżowymi, na których pojawią się najważniejsi przedstawiciele biznesu.

Publikacja: 16.12.2019 02:00

Poznań Motor Show w 2020 roku pojawi się w nowej formule. Przyszłoroczna edycja wydarzenia (26–29 ma

Poznań Motor Show w 2020 roku pojawi się w nowej formule. Przyszłoroczna edycja wydarzenia (26–29 marca) upłynie pod hasłem „Droga do elektromobilności”. Na zdjęciu: targi Poznań Motor Show 2019

Foto: materiały prasowe

Lider przemysłu wystawienniczego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej szykuje na nadchodzące miesiące wiele nowości zarówno w sferze programu wydarzeń targowych, jak i ich zakresie tematycznym.

1,4 mln gości

Międzynarodowe Targi Poznańskie pozostają największym ośrodkiem targowym pod względem liczby zorganizowanych wydarzeń, zwiedzających i wystawców w Polsce. Obiekt w 2019 roku odwiedziło 1,4 mln osób. Byli to goście targów branżowych, festiwali, kongresów, wydarzeń kulturalnych i sportowych.

– Dziś podejście biznesu do targów i eventów się zmieniło. Targi to nie tylko eksponaty, ale i wartości niematerialne – relacje, kontakty, wiedza i emocje – mówi Przemysław Trawa, prezes zarządu Grupy MTP.

Ten trend dostrzegają już firmy, zmieniając założenia swoich prezentacji na targach. Stawiają na spotkania, edukację, bezpośredni kontakt z odbiorcą. – Chcemy, aby nasze wydarzenia wyznaczały trendy, a to wymusza ciągłe zmiany. Obecnie każda edycja targów musi być inna i kreować potrzeby wystawców i zwiedzających – dodaje Przemysław Trawa.

Plany na 2020 r.

Dlatego Grupa MTP ciągle wprowadza zmiany w swoim kalendarzu wystawienniczym. W 2020 roku w nowej formule pojawią się dwie bardzo popularne imprezy – Poznań Motor Show i Pol-Eco System.

Przyszłoroczna edycja Poznań Motor Show (26–29 marca) upłynie pod hasłem „Droga do elektromobilności". Targi będą platformą do dyskusji na tematy związane z elektromobilnością, ideą dzielenia pojazdów i smart city, w której wezmą udział przedstawiciele biznesu, administracji publicznej, fani motoryzacji. Dla tych ostatnich przygotowano kilkadziesiąt samochodów elektrycznych, którymi będą mogli odbyć jazdy próbne.

– Ze względu na wzrastającą świadomość ekologiczną konsumentów, tradycyjna formuła targów samochodowych się zmienia – tłumaczy Tomasz Kobierski, wiceprezes zarządu Grupy MTP. Inne europejskie imprezy, jak targi w Paryżu czy Frankfurcie, stają się coraz mniejsze.

Po zaprezentowaniu nowej formuły targów Poznań Motor Show jej potencjalnym wystawcom spotkała się ona z dużym zainteresowaniem i dziś wielu z nich potwierdziło już obecność na przyszłorocznej edycji wydarzenia.

Z kolei targi Pol-Eco System (20–22 października), spotkanie liderów branży ochrony środowiska i gospodarki komunalnej, otworzą się dla szerszej publiczności. Towarzyszyć im bowiem będzie „Eco Trends" – poświęcone ekologii jako stylowi życia. Będzie tam dużo spotkań ze specjalistami, warsztatów, a także możliwość zakupienia ekologicznej żywności i kosmetyków czy przedmiotów z recyklingu.

Ekologia to jednak nie tylko tematyka targów, ale też coraz ważniejszy trend w branży spotkań.

– Grupa MTP inwestuje w ekologiczne rozwiązania i w przyszłym roku zaplanowała termomodernizacje pawilonów i inwestycje w odnawialne źródła energii. Sam teren targów się zazieleni, ponieważ powstaną nowe enklawy zieleni, w których odpocząć można będzie od nadmiaru targowych wrażeń – podkreśla Elżbieta Roeske, wiceprezes zarządu Grupy MTP.

Lepsza ochrona praw własności intelektualnej

Grupa MTP intensyfikuje też walkę z naruszaniem praw własności intelektualnej podczas organizowanych przez siebie wydarzeń. Wraz z jedną z największych polskich kancelarii prawnych – SMM Legal – wdrażają innowacyjny projekt zapewniający wystawcom szybkie rozwiązywanie sporów dotyczących własności intelektualnej – IP Friendly.

– To w polskiej branży targowej absolutnie innowacyjna inicjatywa – mówi Tomasz Kobierski. – Jako pierwsi w Polsce wprowadzamy narzędzia, które nie tylko pozwalają chronić prawa własności intelektualnej na targach, ale też jednocześnie pozostają blisko potrzeb biznesowych naszych wystawców – dodaje.

Prawie 100 targów

W 2020 roku Grupa MTP zorganizuje prawie 100 targów. Do największych z nich należy Budma, w której w 2019 roku wzięło udział blisko tysiąc wystawców z 31 państw. Kolejna edycja targów odbywać się będzie w dniach 4–7 lutego. Przyjadą na nie producenci i dystrybutorzy nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych, architekci, wykonawcy i inwestorzy. Budma to jedno z ich największych miejsc spotkań w Europie.

Nowy sezon targowy 17 stycznia rozpocznie trwająca trzy dni targi Polagra – Premiery – targi nowości technologicznych dla rolnictwa.

Meble Polska, Home Decor i Arena Design to trzy odbywające się równolegle imprezy poświęcone wyposażeniu wnętrz (25–28 lutego). To niepowtarzalna okazja do poznania nowości oraz spotkań z architektami i projektantami.

Od lat sezon ogrodniczy rozpoczyna się w Poznaniu, za sprawą Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA (13–15 lutego). To nie tylko prezentacja produktów i usług, ale także piękne i pachnące stoiska, na których można szukać inspiracji do swojego ogrodu czy balkonu.

Odbywające się w dniach 2–5 czerwca targi ITM Industry Europe to prezentacja osiągnięć polskiego i światowego przemysłu maszynowego i metalowego. W 2020 roku ich hasłem przewodnim będzie „Przemysł Ery Cyfrowej", a wystawcy pokażą produkty i usługi zgodne z ideą Przemysłu 4.0. Te targi to obowiązkowy punkt w kalendarzu dla firm, które poszukują innowacji.

Różnorodne wydarzenia

W wrześniu przedstawiciele branż spożywczej, gastronomicznej, hotelarskiej oraz technologii spożywczych i opakowaniowych spotykają się na targach Polagra – Food, Polagra – Tech oraz Polagra – Gastro i Invest Hotel. Atrakcją targów jest wiele pokazów i konkursów kulinarnych, m.in. Kulinarny Puchar Polski czy Master Class Show.

Prawie 60 tys. osób wzięło udział w mijającym roku w Poznań Game Arena. To największe w naszej części Europy targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej, pełne atrakcji i emocji. Premiery gier, turnieje e-sportowe i możliwość testowania gier na najmocniejszym sprzęcie przyciągają co roku coraz więcej fanów tej rozrywki. W 2020 r. PGA odbędzie się w dniach 9–11 października.

Pełna emocji jest też Cavaliada Tour – jedyny w Polsce cykl jeździeckich zawodów halowych autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Tour odbywa się w czterech miastach: w Poznaniu, Lublinie, Krakowie oraz w Warszawie.

Opinie

Przemysław Trawa, prezes zarządu Grupy MTP

Prawdziwie udane wydarzenia to kombinacja kilku elementów – ciekawych treści, atrakcyjnej lokalizacji, profesjonalnych usług dodatkowych oraz planowania opartego na danych. Taka jest Grupa MTP. Wyróżnia nas kompleksowe podejście i skala działania. Oferujemy targi, ale też aranżację powierzchni, wynajem sal, katering, reklamę outdoorową, a nawet usługi naszej bileterii ToBilet.

Tomasz Kobierski, wiceprezes zarządu Grupy MTP

Dzisiaj coraz większą wagę przykłada się do prawa własności intelektualnej wytworzonych przedmiotów. Nie może być tak, że wielu z naszych wystawców poświęca dużo pieniędzy i czasu, żeby zaprojektować wzór czy rozwiązanie technologiczne w swoich produktach, a to rozwiązanie jest bardzo szybko kopiowane i pokazywane na innych stoiskach, najczęściej w tańszej wersji produktu. Chcemy z tym walczyć i dlatego uruchamiany projekt IP Friendly. Wystawca będzie mógł złożyć wniosek o rozstrzygnięcie sporu, do którego dochodzi jeszcze w trakcie wydarzenia targowego. Dokonuje go niezależny i bezstronny arbiter będący ekspertem z zakresu prawa własności intelektualnej.

Elżbieta Roeske, wiceprezes zarządu Grupy MTP

Napawa nas dumą, że Poznań to od prawie 100 lat targowa stolica Polski, a Międzynarodowe Targi Poznańskie to niekwestionowany lider wśród ośrodków targowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. W połowie drogi pomiędzy Warszawą a Berlinem i w zasięgu siedmiu aglomeracji, w samym centrum Poznania, zlokalizowane są najnowocześniejsze, profesjonalnie przygotowane tereny targowe i konferencyjno-kongresowe. To dobre miejsce do spotkań biznesowych.

- Materiał powstał we współpracy z Grupą MTP

Lider przemysłu wystawienniczego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej szykuje na nadchodzące miesiące wiele nowości zarówno w sferze programu wydarzeń targowych, jak i ich zakresie tematycznym.

1,4 mln gości

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Były wiceminister i były poseł PiS zatrzymany przez CBA
Biznes
Znamy zwycięzców IAB MIXX Awards 2023!
Biznes
G7 nie wpuści diamentów z Rosji i wzmacnia kontrole tankowców
Biznes
Poseł PSL: Za darmowe autostrady zapłacą wszyscy Polacy
Biznes
Technologie kwantowe szansą dla Polski
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?