Rozwód z klasą z najbogatszym Ziemianinem popłaca

MacKenzie Bezos była żona właściciela Amazonu stała się najbogatszą kobietę Ameryki, po tym jak akcje koncernu, którego jest współwłaścicielką, znacznie podrożały.

Aktualizacja: 12.07.2020 15:13 Publikacja: 12.07.2020 14:17

Rozwód z klasą z najbogatszym Ziemianinem popłaca

Foto: AFP

Według danych magazyn Forbes, w ostatnim tygodniu majątek MacKenzie Bezos (50 lat) wyrósł do 62,3 miliardów dolarów. Oznacza to, że od rozwodu z Jeffem Bezosem w połowie 2019 r, była pani Bezos stała się bogatsza o ponad 23 mld dolarów.

Dzięki temu strąciła z tronu najbogatszej kobiety USA długoletnią królową - córkę założyciela największej amerykańskiej sieci handlowej Walmart - Alice Walton. W świecie bogatszą kobietą od MacKenzie Bezos jest tylko Francuzka Françoise Bettencourt Meyers - wnuczka założyciela imperium kosmetycznego L'Oreal, której majątek wart jest dziś 64 mld dol.

MacKenzie Bezos z domu Tuttle to absolwentka prestiżowej uczelni Princeton, powieściopisarka i założycielka Bystander Revolution - organizacji przeciwdziałającej zastraszaniu, którą kieruje od 2014 r. Rozwodząc się z o sześć lat od niej starszym Jeffem, MacKenzie otrzymała jedną czwartą jego udziałów w Amazon, choć według wielu ekspertów (m.n. Warrena Buffetta), powinna dostać połowę. Bez niej bowiem nie byłoby Amazonu i jego sukcesu.

Pobrali się w 1993 r, rok później pojechali przez całe Stany samochodem z San Francisco do Nowego Jorku. Żona prowadziła, a mąż pisał biznes plan dla czegoś co dziś świat zna jako Amazon. Długo nie mogli znaleźć odpowiedniej nazwy swojego start-upu - internetowego sklepu z książkami. Rozważali m.in. Bookmall.com, MakeItSo.com, Relentless.com i Cadabra, ale zatrzymali się na słowie amazonka. Pierwszą księgową start-upu Bezosów była MacKenzie.

To ona także spotkała się z potencjalnymi inwestorami (po jednym takim spotkaniu, duży inwestor John Dorr zainwestował w startup) i negocjowała z dostawcami - podpisała pierwszy kontrakt z księgarnią Barnes and Noble.

Po IPO Amazon na giełdzie w 1997 r. MacKenzie Bezos pojechała do Meksyku, aby zorganizować obchody tego wydarzenia z lokalnym zespołem. Uczestniczyła we wszystkich burzach mózgów w firmie, a jej głos bardzo się  liczył.

Po ćwierć wieku małżeństwa para zdecydowała się na rozwód. Rozstali się z klasą, bardzo pokojowo, co jest rzadkością w małżeństwach miliardów. Gdy w grę wchodzi fortuna, sentymentów nie ma. We wspólnym oświadczeniu MacKenzie i Jeff napisali: „Bardzo się cieszymy, że się znaleźliśmy; jesteśmy sobie wdzięczni za każdy rok małżeństwa. Gdybyśmy wiedzieli, że rozejdziemy się za 25 lat, powtórzylibyśmy wszystko ponownie. "

MacKenzie nie pretendowała na udziały w gazecie The Washington Post i firmie kosmicznej Bezos Blue Origin. Z 16 proc. akcji Amazona należących do Bezosa MacKenzie otrzymała jedną czwartą. Były mąż ma prawo głosować pakietem MacKenzie.

Na Twitterze para podziękowała sobie za wsparcie i dobre zachowanie podczas trudnego procesu rozwodowego. Bezosowie zapewnili, że ??nadal będą wspólnie wychowywać dzieci (troje własnych i jedno adoptowane z Chin) i pozostaną dobrymi przyjaciółmi i współpracownikami. „Jestem zachwycona moimi własnymi planami. Jestem wdzięczna za przeszłość i nie mogę się doczekać, co będzie dalej "- napisał MacKenzie.

MacKenzie ogłosiła, że ??zobowiązuje się przekazać połowę fortuny na cele charytatywne: „Oprócz całego bogactwa, jakim obdarzyło mnie życie, mam teraz nieproporcjonalnie dużo pieniędzy i muszę się nimi podzielić".

Biznes
Skarbówka ściągnęła z TVN wysoką karę KRRiT za reporaż o Karolu Wojtyle
Biznes
Sieci 5G w Polsce zrównały zasięg
Biznes
System kaucyjny zbudują sprytni, a nie duzi, gracze
Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biznes
Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny