Grupa amerykańskich senatorów wniosła do Kongresu projekt sankcji wobec Rosji za otrucie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Informację o tym zamieścił na swojej stronie internetowej jeden z autorów inicjatywy - republikanin z Florydy Marco Rubio.

Dokument nosi nazwę Holding Russia Accountable for Malign Activities Act of 2020 (Ustawa o pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności za wrogie działania z 2020 r). Zakłada on nałożenie sankcji na rosyjskich urzędników, oligarchów i polityków „zamieszanych w rażące naruszenia prawa międzynarodowego, w tym zamachy na Nawalnego" Wśród osób, które objęłyby sankcje, po raz pierwszy miałby się znaleźć Władimir Putin i jego majątek. Ponieważ jak dotąd nikt dokładnie nie wie, ile bogactwa zgromadził przez dziesięciolecia rządzenia Rosją ten były funkcjonariusz sowieckiej bezpieki, projekt nakłada na amerykańskie władze obowiązek przygotowania raportu o „majątku osobistym zgromadzonym w wyniku korupcyjnej działalności Władimira Putina i jego „bliskiego kręgu".

Ponadto dokument zobowiązuje Biały Dom do oceny czy Kreml naruszył przepisy zakazujące użycia broni chemicznej i biologicznej.

„Władimir Putin udowodnił, że nie cofnie się przed niczym, łącznie z otruciem, by uciszyć i stłumić rosyjskich obywateli, którzy otwarcie wypowiadają się przeciwko jego nadużyciom i rażącej korupcji" - skomentował projekt sankcji senator Mark Rubio

Dodał, że ustawa „zmusi Putina i jego wspólników do zapłacenia", za zaangażowanie w zamachy i zabójstwa przywódców opozycji i dysydentów, a także będzie rzuci światło na „bogactwo i korupcję Putina".

„Atak na Nawalnego uwydatnił korupcję i bezprawie reżimu Putina" - dodał Mitt Romney senator ze stanu Utah, który jest współautorem projektu. „Musimy postawić przed sądem ludzi odpowiedzialnych za ten tchórzliwy atak, który miał na celu uciszenie i stłumienie walki Rosjan o wolność i demokrację" - dodał.

Rosyjski MSZ nazwał reakcję Zachodu na otrucie Aleksieja Nawalnego „masową kampanią dezinformacyjną". Rzeczniczka resortu Maria Zacharowa zapewniała, że Nowiczok (środek chemiczny którym Nawalny został otruty w Rosji) nigdy nie został opracowany ani wyprodukowany ani w Rosji, ani w ZSRR.

Majątek Władimira Putina jest najlepiej strzeżoną tajemnicą Kremla. Oficjalne zarobki prezydenta, jego mieszkanie i samochody stawiają go w gronie rosyjskiej klasy średniej. Od wielu lat rosyjskie i światowe media podkreślają jednak, że w rzeczywistości Putin może być najbogatszym człowiekiem na planecie. Majątek miał zgromadzić, inwestować i powiększać m.in za pośrednictwem grupy bliskich sobie oligarchów. Nie ma swoich firm ani imiennych kont więc bardzo trudno jest zamrozić rachunki czy zająć aktywa.

Aleksiej Nawalny od lat odrywa i upublicznia rosyjską korupcję, szczególnie tę wśród grupy najbliższych Putinowi bogaczy - jak bracia Rotenbergowie, Gennadij Timczenko czy Jurij Kowalczuk - największy akcjonariusz banku Rosja (Rossija), bankier wielu wyższych urzędników Kremla, bliski doradca Putina; Amerykanie nazywają go jednym z „kasjerów Putina".

Autopromocja
Panel dyskusyjny "Budujemy miasto"

Samorządy i deweloperzy są skazani na współpracę przy realizacji inwestycji

OGLĄDAJ RELACJĘ

Wszyscy oni objęci są od 2014 r amerykańskimi sankcjami.