Potwierdziły się informacje agencji Reuters z ubiegłego roku, że to hiszpański Cellnex jest czarnym koniem w wyścigu o wieżowe aktywa Grupy Cyfrowy Polsat. Za to pomylili się ci, którzy spodziewali się, iż do transakcji nie dojdzie.

Grupa kontrolowana przez Zygmunta Solorza ogłosiła dziś przed południem, że podpisała z Hiszpanami warunkową umowę sprzedaży pakietu 99,99 proc. udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura, do której trafiły wcześniej maszty i nadajniki sieci komórkowej Plus oraz inne aktywa firm telekomunikacyjnych z grupy odpowiadające za funkcjonowanie tego biznesu. Grupa Cyfrowy Polsat otrzymać ma za 99,99 proc. udziałów w tzw. NetCo 7,1 mld zł. To cena za około 7 tys. lokalizacji (miejsc z masztami i innymi konstrukcjami), w których działa około 37 tys. różnych systemów, w tym około 1 tys. systemów obsługujących 5G, a także sieć transmisyjną.

Polkomtel Infrastruktura w 2020 r. miał 957,8 mln zł przychodów, 672,5 mln zł zysku EBITDA (wg MSSF16), 116,1 mln zł zysku operacyjnego i zainwestował 433 mln zł (CAPEX gotówkowy, zawierający koszty budowy pierwszego etapu sieci 5G) - podała grupa.

„Sieć rdzeniowa Polkomtelu wraz ze wszystkimi częstotliwościami służącymi do świadczenia klientom w Polsce usług w technologii 5G, jak również w technologiach 2G/3G/LTE pozostanie w posiadaniu Grupy Polsat. Grupa jako operator sieci Plus, zamierza nieprzerwanie dostarczać najwyższej jakości treści i usługi łączności swoim klientom indywidualnym, biznesowym oraz hurtowym" – poinformowano.

Zgodnie z komunikatem, Grupę Polsat i Cellnex wiązać będzie wieloletnie partnerstwo przy rozwoju sieci 5G.

– Nasz zamiar, aby współpracować z Cellnex Telecom przy dalszym rozwoju naszej sieci mobilnej, ma na celu umożliwienie jeszcze szybszego i bardziej efektywnego kosztowo uruchamiania nowoczesnych usług łączności dla naszych klientów, w tym obecnie w szczególności w technologii 5G – mówi cytowany w komunikacie Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu.

– Biorąc pod uwagę liczbę operatorów w Polsce oraz liczbę obecnych lokalizacji stacji wierzymy, że dla szybszego rozwoju sieci mobilnych zarówno 5G, jak i kolejnych generacji oraz zapewnienia mieszkańcom Polski możliwie jak najlepszej jakości usług, kluczowym jest współdzielenie infrastruktury pasywnej i aktywnej i gracze mobilni muszą podążać i będą podążali w tym kierunku – uważa z kolei Maciej Stec, wiceprezes ds. strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu.

Cellnex nie wyklucza współpracy z kolejnymi operatorami.

– Model współpracy, który uzgodniliśmy z zespołem Grupy Polsat, gwarantuje zgodność interesów wszystkich stron. Chcemy uczestniczyć w dalszym rozwoju technologii 5G w Polsce i zapraszamy nowych najemców zainteresowanych współpracą z nami – mówi w komunikacie Tobias Martinez, prezes Cellnex Telecom.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Zamknięcie transakcji planowane jest w październiku. Zależy od uzyskania przez sprzedających zgód wymaganych przez dokumenty finansowania Grupy Polsat i zwolnienia zabezpieczeń ustanowionych na udziałach podlegających sprzedaży. Z kolei kupujący musi postarać się o zgodę prezesa urzędu antymonopolowego.

Standardowo w takich transakcjach operator zapewnia sobie dostęp do infrastruktury na wiele lat. Polsat i Cellnex podpiszą umowę serwisową (ang. Master Services Agreement) zobowiązującą NetCo do świadczenia na rzecz Grupy Polsat określonych usług przez 25 lat (z możliwością przedłużania o kolejne okresy 15-letnie). Jak podano, współpraca będzie oparta o miesięczne wynagrodzenie zależne od liczby lokalizacji i systemów w ramach aktywnej warstwy infrastruktury wykorzystywanych i dodatkowo zamawianych w przyszłości przez Grupę Polsat.

Kurs akcji Cyfrowego Polsatu rośnie dziś na giełdzie o ponad 5 proc. i po godzinie 10ej wynosi około 28,7 zł za walor.