Iran po raz pierwszy od listopada 1991 r wyeksportował ropę do USA. Pierwsze zamówienie opiewa na 33 tys. baryłek dziennie. Kiedy Iran po raz ostatni dostarczał ropę do Stanów Zjednoczonych, to wielkość dostaw wyniosła 64 tys. baryłek dziennie, podkreśla w najnowszym komunikacie amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (IEA) departamentu energii USA.

W połowie maja Iran rozpoczął przygotowania do wznowienia wydobycia ropy w związku z rozmowami ze Stanami Zjednoczonymi w Wiedniu. Administracja Joe Bidena opowiada się za powrotem do porozumienia z Teheranem w sprawie programu nuklearnego i zniesieniem sankcji.

Według Bloomberga, państwowy koncern naftowy National Iranian Oil Co. (NIOC) rozpoczął techniczne przygotowanie złóż, które zostały zamrożone dwa lata temu po tym, jak administracja Donalda Trumpa nałożyła embargo na irańską ropę.

Iran był wtedy trzecim producentem ropy w OPEC. Amerykańskie sankcje obniżyły wydobycie ropy w Iranie o połowę - z 3,9 do 1,9 miliona baryłek dziennie, a eksport prawie do zera.

W optymistycznym scenariuszu, po zniesieniu sankcji, Iran będzie w stanie praktycznie podwoić produkcję i w ciągu trzech miesięcy przywrócić ją do poziomu sprzed restrykcji. Z eksportem będzie jednak trudniej, przyznaje były urzędnik NIOC Mohammed Ali Khatibi: miejsce Iranu zajęli inni producenci. A sam Iran zgromadził 60 milionów baryłek ropy naftowej w lądowych magazynach i tankowcach zakotwiczonych u wybrzeży. Z tej ilości około 10 milionów jest przechowywanych w Chinach i można je szybko sprzedać lokalnym rafineriom.

Tymczasem Amerykanie, których gospodarka coraz szybciej odrabia pandemiczne straty, znacznie zwiększają też import surowca z Rosji. Podaż rosyjskiej ropy i produktów naftowych do Stanów Zjednoczonych wzrosła w marcu 1,8-krotnie w porównaniu z lutym do 22,94 mln baryłek. Tym samym Rosja awansowała na drugie miejsce wśród eksportów paliw do USA. Pierwsze miejsce zajmuje (od lat) Kanada (139,87 mln baryłek), trzecie - Meksyk (17,62 mln baryłek).

Większość rosyjskich dostaw do Stanów Zjednoczonych przypadała na produkty ropopochodne, eksport ropy to 6,1 mln baryłek. Według tego wskaźnika Federacja Rosyjska zajęła czwarte miejsce za Kanadą, Meksykiem i Arabią Saudyjską. Najwięcej ropy wyeksportowała Kanada, z którą Stany Zjednoczone łączy sieć naftociągów - 119,12 mln baryłek.

Eksport rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych do Stanów Zjednoczonych w marcu zwiększył się o 14,6 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2020 roku, podczas gdy dostawy samej ropy wzrosły o 24,5 proc.

Ogółem Stany Zjednoczone zaimportowały w marcu 179,4 mln baryłek ropy, czyli o 22,9 mln baryłek więcej niż w lutym.