Przecena papierów zachęciła członków zarządów i rad nadzorczych do inwestycji w zarządzane przedsiębiorstwa. W minionym miesiącu osoby mające dostęp do informacji poufnych na kupno akcji na giełdzie przeznaczyły prawie 6 mln zł – wynika z wyliczeń „Rz” (dla porównania: w kwietniu wydały tylko około 1 mln zł). – Insiderzy wykorzystywali majową korektę na giełdzie i dokupowali akcji. Nie widać jednak poprawy sytuacji na rynku, który powinien w najbliższym czasie poruszać się w trendzie bocznym. Dlatego spodziewam się, że na razie menedżerowie ograniczą dalsze zakupy – uważa Marcin Materna z DM Millennium.

[srodtytul]Obroty nakręcił Boryszew[/srodtytul]

Szczególnie aktywny był Mariusz Patrowicz. Kupował akcje Elkopu, FON i Atlantisu, w których radach nadzorczych zasiada. Zaangażowanie zwiększali też szefowie Lubawy. To zapewne skutek osiągnięcia porozumienia w sprawie przejęcia Mirandy, co spowoduje zwielokrotnienie obrotów Lubawy.

Największych transakcji kupna dokonał jednak członek rady nadzorczej Boryszewa (nie ujawnił nazwiska). Jednocześnie informował też o sprzedaży papierów spółki. Menedżerowie łącznie sprzedali w maju akcje za ok. 8 mln zł. Standardowo dominowali szefowie TVN i Agory, którzy uczestniczą w programach motywacyjnych.

[srodtytul]Aktywne fundusze[/srodtytul]

Instytucje finansowe poinformowały w maju o 31 transakcjach przekroczenia progów 5 i 10 proc. oraz zejścia poniżej tych granic. Dla porównania: w kwietniu takich komunikatów było 27, a w marcu 34. W zeszłym miesiącu dało się zauważyć wyraźną przewagę transakcji, w wyniku których instytucje zwiększały zaangażowanie w podmiotach notowanych na warszawskiej giełdzie. Było ich w sumie 23. Największą popularnością wśród dużych inwestorów cieszyły się walory Mennicy. Trzy spośród nich (ING OFE, Pioneer Pekao IM i Amplico OFE) kupiły ponad 5-proc. pakiety akcji. MSP i BGK sprzedały łącznie 42 proc. papierów tej spółki.

Zwyczajowo najaktywniejszymi graczami były OFE i firmy asset management. Najwięcej ruchów (sześć) wykonał Pioneer Pekao IM, który trzy razy informował o kupnie akcji i tyle samo razy o ich sprzedaży.

Warto zwrócić uwagę, że PPIM kupił 5,02 akcji Mennicy, by już tydzień później zejść poniżej progu 5 proc. głosów. Do najbardziej spektakularnych transakcji doszło na walorach Warimpeksu. Duży, prawie 10-procentowy, pakiet akcji kupił BZ WBK AM. Istotne ruchy można było również zauważyć w przypadku papierów One-2-One: Skarbiec TFI zwiększył zaangażowanie o ponad 5 pkt proc., a Quercus TFI o ponad 7 pkt proc.

[b]Więcej na [link=http://www.parkiet.com/artykul/9,936350.html "target="_blank]www.parkiet.com[/link][/b]

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=a.kazimierczak@rp.pl]a.kazimierczak@rp.pl[/mail][/i]