Z wtorku na środę trzej inwestorzy: dwa otwarte fundusze emerytalne (OFE i PZU Złota Jesień) oraz FIP 11 FIZ Aktywów Niepublicznych ogłosili zawarcie porozumienia. Zobowiązali się, że nie będą sprzedawać akcji w tym roku, chyba że zostanie ogłoszone wezwanie lub oferta kierowana do wszystkich akcjonariuszy i po co najmniej 7 zł.

To był przytyk do kończącej się 1 lipca ostatniej oferty Cyfrowego Polsatu: była po 7 zł, ale grupa skierowała ją do posiadaczy 14,2 proc. akcji Netii. Sama posiada już ponad 74 proc. walorów.

Dziś wieczorem Cyfrowy Polsat najpierw zwiększył pulę pieniędzy na zakup akcji Netii, a potem opublikował poprawioną treść oferty. Faktycznie rozszerzył ją tak, że jest teraz skierowana do posiadaczy wszystkich pozostających w obrocie 86,3 mln walorów stacjonarnego telekomu (około 25,71 proc. wszystkich).

W ogłoszeniu nie zmieniono natomiast harmonogramu oferty. Przyjmowanie odpowiedzi na ofertę kończy się w czwartek. Natomiast rozliczenie transakcji ma nastąpić 6 lipca.

Fundusze tworzące porozumienie dysponują łącznie około 21 proc. akcji Netii. Ich deklaracja co do wstrzymania się od sprzedaży powodowała, że dotychczasowa oferta Cyfrowego Polsatu mogła udać się w niewielkim stopniu.

Na wykupienie ponad 25 proc. akcji stacjonarnego telekomu Cyfrowy Polsat wyda ponad 600 mln zł. W tym roku wyłożył już na walor Netii około 180 mln zł. W kwietniu informował, że w ciągu 12 miesięcy przeznaczy na ten cel do 515 mln zł.