Zgodnie z projektową wersją nowej czarnej listy, z którą zapoznała się agencja RIA Nowosti, Waszyngton chce objąć restrykcjami 28 rosyjskich organizacji z branży lotniczej, kosmicznej i jądrowej, firmy produkujące silniki i urządzenia pomiarowe oraz ośrodki naukowe.

Dokument wymienia kilkanaście przedsiębiorstw lotnictwa cywilnego, w tym producentów śmigłowców i silników lotniczych, konstruktorów i dostawców materiałów lotniczych oraz systemów zarządzania ruchem lotniczym.

Po raz pierwszy sankcjami USA objęte mogą zostać kluczowe spółki Roskosmosu i Rosatomu. Mowa o dwóch instytutach, które należą do wiodących organizacji jądrowo-zbrojeniowego kompleksu „Rosatomu”. Biorą one czynny udział w rozwoju zaawansowanej broni. Sankcje grożą też dwóm spółkom „Roskosmosu” - instytutowi naukowemu i producentowi technologii rakietowej i kosmicznej.

Czytaj także: Koszt lockdownów w USA: 6 mln dolarów za jedno życie 

Wcześniej żadne z przedsiębiorstw i organizacji przemysłu jądrowego nie podlegało zachodnim sankcjom. Sankcje nie dotyczyły także Roskosmosu. Jedynym ograniczeniem, jakie wcześniej wprowadziły Stany Zjednoczone, był zakaz używania od 1 stycznia 2023 r. rosyjskich rakiet do umieszczania na orbicie satelitów, które mogą być wykorzystane w interesach Pentagonu.

Według znającego sytuację źródła RIA Nowosti, jeśli listy zostaną zatwierdzone, amerykańskie firmy nie będą mogły współpracować z rosyjskimi przedsiębiorstwami. Dalsze kontakty będą wymagały specjalnej licencji.

Ponadto na nowej liście sankcji USA może znaleźć się rosyjskie ministerstwo obrony, jedna z państwowych korporacji związana z administracją Władimira Putina, a także centrum kryminalistyczne rosyjskiego MSW.