Bankrutuje największy sprzedawca telefonów komórkowych Rosji

Sieć pięciu tysięcy sklepów ze smartfonami i innymi urządzeniami wysokich technologii, ogłosiła niewypłacalność. To kolejny rosyjski biznes ustrzelony przez sankcje. W wyniku wywołanej przez Kreml wojny, skutkującej sankcjami odcinającymi od dostawców i kredytów, rosyjska sieć nabrała długów o równowartości 900 mln zł.

Publikacja: 15.02.2023 15:13

Bankrutuje największy sprzedawca telefonów komórkowych Rosji

Foto: Bloomberg

Sieć Swiaznoj (Svyaznoy) ogłosiła, że złoży w Moskiewskim Sądem Arbitrażowym wniosek o upadłość. Kwota zadłużenia sieci wobec wierzycieli nie jest upubliczniona.

„W związku z pojawieniem się oznak upadłości w Svyaznoy Network Limited Liability Company,(…) wnioskodawca zamierza wystąpić do sądu arbitrażowego z wnioskiem o ogłoszenie upadłości” - informuje spółka.

Swiaznoj (łączy sklepy pod markami Svyaznoy i Euroset) to największa sieć detaliczna w segmencie high-tech i największy sprzedawca smartfonów Rosji. Na początku 2021 roku sieć liczyła 5 tys. sklepów w 1,3 tys. miejscowościach Rosji.

Kommersant przypomina, że latem 2022 roku przeciwko Swiaznoj wytoczono 79 pozwów na łączną kwotę prawie 15 mld rubli (897 mln zł) m.in. z Alfa-Bank, Sovcombank, Merlion, VimpelCom (operator komórkowy), Rostelecom (państwowy operator komórkowy), sieć Citilink i innych firm.

W grudniu 2022 roku sąd zatwierdził ugodę między siecią a największym prywatnym bankiem Rosji - Alfa-bankiem, na mocy której detalista zobowiązał się zapłacić bankowi ponad 6,7 mld rubli długu wraz z odsetkami do końca 2025 roku. Również w grudniu sąd odzyskał około 839 milionów rubli z pozwu jednego z największych operatorów komórkowych Rosji Vympel-Communications.

W styczniu moskiewski sąd arbitrażowy odzyskał od Swiaznoj nieco ponad 5 miliardów rubli na rzecz Merlion LLC, głównego rosyjskiego dystrybutora na rynku IT, artykułów gospodarstwa domowego, artykułów piśmiennych i mebli biurowych.

Sieć założył w 1995 r niejaki Maksim Nagotkow, który od 2010 roku jest na liście rosyjskich miliarderów Forbesa . W ciągu blisko 30 lat istnienia firma przechodziła od oligarchy do oligarchy. M.in. kontrolował ją Michaił Prochorow. W 2018 roku jej 25 proc. udziałów kupił największy rosyjski operator komórkowy Megafon oligarchy Aliszera Usmanowa.

Dziś kontrolują go spółki zarejestrowane na Cyprze i Holandii prawdopodobnie należącego do rosyjskich bogaczy.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Biznes
Chińska gwiazda bankowości siedzi w areszcie. Władze twierdzą, że za korupcję
Biznes
Europa podwaja flotę powietrzną do walki z pożarami lasów
Biznes
Elon Musk znowu liderem rankingu miliarderów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Materiał partnera
Zielona energia ustabilizuje ceny prądu
Biznes
Spór o „Aptekę dla aptekarza”. Właściciele placówek podzieleni