Ambasada Łotwy w Rosji zawiesiła wydawanie wiz Rosjanom na czas nieokreślony „ze względu na sytuację międzynarodową”. Poinformowano o tym na stronie internetowej ambasady i centrum wizowego Łotwy.

29 lipca Łotewska Służba Bezpieczeństwa (SBL) poinformowała, że obywatele Rosji i Białorusi są na granicy „dokładnie sprawdzeni”. Część z nich, jak donosi SBL, podpisuje dokument potępiający zbrojną napaść i zbrodnie Rosji na Ukrainie.

Czytaj więcej

Wojna w sieci o bar ze stolicy Gruzji, który wprowadził własne „wizy” dla Rosjan

Wcześniej ministrowie spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkevićs i estoński minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu zasugerowali, by Unia Europejska włączyła zakaz wizowy do kolejnego pakietu sankcji. Komisja Europejska stwierdziła, że unijne przepisy wizowe nie oznaczają możliwości całkowitego zakazu wydawania wiz Schengen obywatelom Rosji. Jednak poszczególne kraje mogą to robić samodzielnie.

Czytaj więcej

Kreml chce zastopować ExxonMobil. Uderza w zagranicznych inwestorów

Fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto powiedział, że i jego rząd omawia sposoby ograniczenia wydawania wiz Rosjanom. Szereg krajów UE, w tym Czechy, Estonia, Litwa, Rumunia i Polska, wprowadził już ograniczenia wizowe dla obywateli Rosji.