Inteligentne domy zdobywają sobie w Polsce coraz większą popularność.

Ludzie chcą żyć coraz bardziej komfortowo i bezpiecznie – podkreśla Radosław Borkowski i dodaje, że coraz więcej osób chce mieć dostęp zdalny do urządzeń we własnym domu.

Dom inteligentny już nie jest wizją przyszłości. Za pomocą internetu i urządzeń mobilnych można sterować światłem, roletami, bramami wjazdowymi oraz sprzętami AGD we własnym domu.

Takie urządzenia sprzedaje m.in. firma Somfy - francuska firma globalna, która rozpoczęła działalność w Polsce 3 lata temu

Smartfony bardzo pomogły w rozwoju technologii smart- domu a także pomogły upowszechnić tą technologię – przyznaje prezes Somfy.

Urządzenia firmy Somfy działają na zasadzie plug and play – za pomocą jednego centralnego urządzenia połączonego ze smart fonem specjalna aplikacją można sterować wszystkimi urządzeniami w domu.

Jakie mogą się pojawić nowe możliwości w tej dziedzinie?

- Wprowadzamy nowoczesne zamki do drzwi. Nie będą już potrzebne klucze. Dziecko za pomocą opaski będzie mogło otworzyć drzwi wejściowe. Można ustawić przedział czasowy godzin w których opaska działa i pozwala otworzyć drzwi – mówi Radosław Borkowski.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

Dzięki zdalnemu sterowaniu można tez otworzyć bramę kurierowi, albo wpuścić do domu panią, która przychodzi sprzątać. Wszystko na odległość.

Cena centralnego - serca systemu - w wersji premium to w Somfy 1600 złotych. Prostszego 900 złotach - plus dodatkowe urządzenia i aplikacje pozwalające sterować poszczególnymi częściami domu lub sprzętami.

Polski rynek urządzeń i aplikacji smart-dom jest już wart 100 mln złotych, ale rośnie dynamicznie - podkreśla Radosław Borkowski, dodając, ze jest to wzrost rzędu 2 proc. rocznie. Jest tez coraz więcej firm, które oferują rozwiązania inteligentnych domów.

Jak podkreśla prezes Somfy każdy klient to wyzwanie. Dla każdego można przygotować indywidualna ofertę.

Systemy Somfy pozwalają na zdalny monitoring. Można sprawdzić czy drzwi lub brama są zamknięte, co się dzieje w domu w którym włączył się alarm. - W każdej chwili mamy dostęp do własnego domu – nawet będąc na wakacjach za granica – podkreśla Radosław Borkowski.