Latem ubiegłego roku Exatel jako inicjator projektu #Polskie5G informował, że raport firmy Accenture nt. możliwości budowy hurtowej jednej sieci 5G w paśmie 700 MHz został przekazany premierowi. Od tamtej pory nie słychać było o postępach w projekcie. Z naszych informacji wynika, że trwają analizy i odbywają się spotkania sygnatariuszy porozumienia pracujących nad koncepcją #Polskiego5G, czyli czterech operatorów mobilnych, Exatela i państwowej grupy PFR.

Exatel jest najwyraźniej przekonany, że hurtowa sieć 5G z udziałem państwa powstanie.

Martyna Lewandowska, rzeczniczka państwowego telekomu, pytana o plany firmy na ten rok, poinformowała nas o trzech wnioskach o dofinansowanie, które złożył operator. – W ramach krajowego planu odbudowy złożyliśmy wnioski o dofinansowanie na trzy projekty – mówi. Są to: budowa światłowodu podmorskiego łączącego Polskę i Stany Zjednoczone, satelitarny system obserwacji Ziemi oraz właśnie #Polskie 5G i budowa bezprzewodowej sieci łączności specjalnej (BSŁS).

O jakie kwoty ubiega się w sumie operator? Jak podaje Martyna Lewandowska, chodzi o ponad 5 mld zł.

Nadzieje Exatela dostają właśnie prawne wsparcie. W czwartek rząd przedstawił poprawioną wersję nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Telekomy czekały na nią od dawna, ponieważ bez KSC nie może ruszyć pierwsza w Polsce aukcja częstotliwości dla sieci 5G (tzw. pasma C).

Publikacja nowego tekstu nowelizacji (po konsultacjach) z jednej strony operatorów komórkowych ucieszyła. Dostali dwa lata więcej czasu na wyzbycie się infrastruktury od tzw. dostawców wysokiego ryzyka. Z drugiej strony jeden z punktów KSC daje prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej uprawnienia do przydziału częstotliwości operatorowi hurtowemu, który następnie udzielałby dostępu do sieci na zasadach niedyskryminujących. Chodzi tu właśnie o projekt #Polskie5G. – Ten punkt wymaga analizy. Na pierwszy rzut oka wydaje się daleko idący – słyszymy w jednym z telekomów.

Skoro jest nowelizacja KSC, to kiedy mogą ruszyć konsultacje aukcji 5G? Według naszych rozmówców wyjaśnić się to się powinno w najbliższych dniach. Niektórzy uważają, że realny termin to połowa lutego.

Krajowy plan odbudowy to podstawa wykorzystania Funduszu Odbudowy, zasilanego ze środków Unii Europejskiej, mającego pomóc w odbudowie gospodarki po epidemii Covid-19. Polsce w ramach największego instrumentu ma przypaść około 57 mld euro. To niejedyne pieniądze unijne, które zasilić mogą sektor technologii i telekomunikacji. Resort rozwoju konsultuje obecnie dziesięć programów, w tym opiewający na 2 mld euro „Polska Cyfrowa".