- Uruchamiamy usługę nadawania paczek do ponad 1,1 tys. paczkomatów w Wlk. Brytanii. Nieprzypadkowo robimy to przed świętami, aby umożliwić wysyłanie prezentów bliskim mieszkającym na Wyspach - mówi Marcin Bosacki, global commercial director w InPost.

Koszt wysyłki paczki o wadze 5 kg z Warszawy do Londynu to 46 zł. - Klienci mogą nadawać przesyłki z paczkomatów zlokalizowanych w najbliższej okolicy, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez stania w kolejkach i czekania na kuriera - podkreśla Bosacki.

Badania kurierskiej spółki notowanej na GPW pokazują, że za trzy lata blisko 40 proc. przesyłek będzie generowanych przez zakupy internetowe za pośrednictwem platform aukcyjnych. - Usługi transgraniczne będą się cieszyć coraz większym zainteresowaniem. Dlatego już teraz rozwijamy się w tym kierunku, aby klienci z całej Europy mogli nadawać przesyłki pomiędzy różnymi krajami - tłumaczy global commercial director w InPost.

Z danych firmy doradczej PwC wynika, że tylko w latach 2011-2015 Polacy wysłali za granicę o 88 proc. więcej przesyłek. Perspektywy dla całej branży KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe) są bardzo dobre: w 2018 roku liczba paczek ma wzrosnąć do 440 mln (z 313 mln sztuk w 2015 r.), a wartość całego rynku wyniesie 6,4 mld zł. Analitycy wskazują, że dynamiczny wzrost notują zwłaszcza przesyłki międzynarodowe. Tę dynamikę napędza zarówno wzrost e-commerce, dobra sytuacja gospodarcza, jak i rosnąca imigracja. Skorzystać na niej zamierza InPost, który w ubiegłym roku uruchomił usługę cross border. Firma umożliwia nadawanie przesyłek z Polski do jednego z piętnastu państw UE. Doręczenie paczki pod wskazany adres odbywa się do Austrii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemczech, Portugalii, Słowacji, Szwecji, Wlk. Brytanii i Włoszech. Natomiast w Wlk. Brytanii, Czechach i na Słowacji spółka dostarcza przesyłki również do paczkomatów.

Według szacunków brytyjskiego urzędu statystycznego ONS na Wyspach mieszka już 916 tys. obywateli Polski, którzy stanowią najbardziej liczną mniejszość narodową. Marcin Bosacki podkreśla, że rozszerzenie usługi cross border było podyktowane oczekiwaniami klientów i brytyjskiej Polonii. W przyszłym roku InPost planuje rozszerzyć usługę o kolejne kierunki. - W tej chwili najpopularniejsze kierunki - obok Wlk. Brytanii - to Niemcy, Holandia i kraje skandynawskie. W przyszłym roku planujemy również możliwości odbioru przesyłek z paczkomatów we Francji i Włoszech - zapowiada Marcin Bosacki.

Z należącej do InPost sieci 2,1 tys. samoobsługowych terminali korzysta ok. 6 mln Polaków i 18 tys. sklepów internetowych. Jest to obecnie druga najczęściej wybierana forma dostawy przesyłek.