Koniec Katowickiego Holdingu Węglowego. Ministerstwo Energii zdecydowało o połączeniu dwóch państwowych spółek węglowych w jeden byt. Decyzja ma być ogłoszona dziś.

Jeszcze w sierpniu tego roku holding miał otrzymać pomoc finansową na restrukturyzację - 700 mln zł m.in. od Węglokoksu. Ale zła sytuacja branży, m.in. znacznie gorsze wyniki Polskiej grupy Górniczej spowodowały zwrot sytuacji.

Pod koniec października ministerstwo energii zaczęło rozważać połączenie KHW z PGG. - Nie mamy jeszcze skończonych rozmów z wierzycielami holdingu, dlatego też trudno dzisiaj przekazać ostateczną decyzję - mówił dwa tygodnie temu minister energii Tchórzewski.

Nie tylko banki hamowały pomysł z połączeniem dwóch węglowych spółek. Przeszkodą był poważny aspekt prawny. Katowicki Holding Węglowy jest spółką Skarbu Państwa, a Polska Grupa Górnicza jest spółką z o. o., która należy do państwowych udziałowców. Plan by przejąć dwie najlepsze kopalnie KHW przez spółkę PGG nie jest wprost możliwy. Musiałby być ogłoszony przetarg na sprzedaż majątku, ich wcześniejsza wycena. Jak resort obejdzie tą kwestię? Nie wiadomo.

Holding winny jest instytucjom finansowym ponad 1 mld zł z tytułu obligacji, ale jej zobowiązania sięgają 2,5 mld zł.

Także Polska Grupa Górnicza jest w znacznie gorszej sytuacji niż przedstawia to resort.

Według naszych informacji PGG już szuka pieniędzy na styczniowe wypłaty dla górników - ponad 300 mln zł. Spółce odmówiły banki, dlatego PGG w listopadzie spółka wystąpiła do udziałowców o pieniądze tytułem przedpłaty. Ale właściciele Grupy odmówili.

Zdaniem branży, połączenie jest dobrym pomysłem - obie spółki konkurują na tym samym rynku producentów węgla energetycznego.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” udziałowcy PGG z branży energetyki chcieli przed połączeniem zrobić swój audyt w PGG, ale nie zgodził się na to minister energii.

Autopromocja
Nowy numer już w sprzedaży

Skąd się wzięły igrzyska rzymskie?

ZAMÓW

Od rana trwa spotkanie ministrów energii - Krzysztofa Tchórzewskiego i Grzegorza
Tobiszowskiego ze związkowcami KHW na którym strona rządowa przedstawia
szczegóły połączenia.