Jeśli dojdzie do fuzji, to powstanie największy światowy producent rowerów - poinformował właściciel Gazelle - Pon Holding. Marki Sparta i Batavus także należą do holenderskiej firmy Accell Gruppe, która potwierdziła, że trwają rozmowy w sprawie fuzji.

Pon Holding zajmuje się głownie importem i dystrybucja samochodów, m.in. Volkswagena, Audi, Seata, Škody, Lamborghini, Bentley, Bugatti i Porsche. Jest też producentem 10 marek rowerów, mi.n. Gazelle oraz Raleigh, Union, Derby Cycle, Cervélo i Santa Cruz Bicycles. Rocznie produkuje około 800 tys. sztuk rowerów

Firma należy do rodziny Pon. Jej założyciel Ben Pon Jr. jest holenderskim kierowcą wyścigowym i strzelcem sportowym. Jego ojciec był pierwszym importerem Volkswagena Garbusa w Holandii.

Pon Holding chce zapłacić za obie marki 845 mln euro. W 2017 roku firma liczy na obroty na poziomie 700 mln euro. Największy konkurent koncernu - Accell, także z Holandii - w zeszły roku obroty miał na poziomie 1 mld euro i wyraźnie dominował na rynku holenderskim, niemieckim, amerykańskim oraz w Wielkiej Brytanii. Firma produkuje średnio 1,5 mln rowerów rocznie.