Jak podał Sebastian Kulczyk, nabór pierwszych projektów do dofinansowania potrwa do 15 lipca. Złożone do wtedy pomysły zostaną przejrzane do końca sierpnia. Z nich oceniający wybiorą dziesięć najbardziej obiecujących. - Ostatecznie zostanie z nich wybranych pewnie pięć i to one dostaną wsparcie - zapowiedział Kulczyk. Jak dodał, InCredibles ma być programem elastycznym: możliwe, ze na dofinansowanie uda się znaleźć więcej lub mniej projektów. - Chcemy znaleźć takie, które mają szansę zaistnieć globalnie - mówił. W ramach wsparcia start'upy dostaną nie tylko merytoryczne wsparcie, ale także możliwość współpracy z inwestorami np. z Doliny Krzemowej.

Wstępnie deklarowana wysokość wsparcia finansowego (przyjmie ono formę pożyczki konwertowalnej) dla jednego projektu to 100 tys. dolarów. Nabór do programu będzie się odbywał cyklicznie, możliwe, że nawet 2-3 razy w roku. Na dofinansowywanie start'upów w ciągu najbliższych dwóch - trzech lat Kulczyk Investments ma nawet 60 mln dol.

Wraz z programem ruszy kierowany do start'up-ow bank umów inwestycyjnych, który pomoże młodym przedsiębiorcom zawierać z inwestorami korzystne umowy współpracy. - Bardzo często młode firmy zapominają o tym, że warunki współpracy z inwestorami można negocjować - mówi Julia Szopa ze StartUp Poland. Jak dodaje, to, czego polskim start'upom teraz brakuje, to tzw. mądry kapitał. - Nie chodzi już o rządowe granty, ale o pieniądze, które będą trafiały do start'upów wraz z wiedzą na temat prowadzenia biznesu.

Jak podkreślał Kulczyk, na polskim rynku brakuje nie przedsiębiorców, którzy wyłożą na start'upy pieniądze, ale którzy są gotowi udzielać tym przedsięwzięciom szybkiej, mało sformalizowanej pomocy. - Fundusze venture capital działają jak instytucje finansowe i w oparciu o rozmaite obostrzenia, które czasem zabijają w nich spontaniczność - mówił. InCredibles chce wspierać projekty z różnych sektorów, ze szczególnym uwzględnieniem pomysłów wykorzystujących rozwiązania z obszaru AI, machine learning, opieki zdrowotnej czy internetu rzeczy. W najciekawsze projekty InCredibles może zaangażować się kapitałowo jako udziałowiec.