Obraz przedstawia widok ulicy Montmartre z 1887 roku i do tej pory nigdy nie był wystawiany publicznie. Od ponad 100 lat znajduje się w prywatnej kolekcji rodzinnej. Kupiony został na początku lat 20. zeszłego wieku i przez cały czas wisiał w biurze. A znany był jedynie z niewielkich, czarno-białych reprodukcji.

Obraz "Scene de rue a Montmartre (Impasse des deux freres et le Moulin a Poivre)" został wyceniony na ok. 8 mln euro, czyli ponad 36 mln złotych. Został namalowany przez artystę wczesną wiosną, rok po przybyciu do Paryża. Vincent mieszkał od 1886 roku wraz ze swym bratem Theo przy Rue Lepic i namalował w tym czasie ponad 200 niewielkich płócien ukazujących sceny paryskiej dzielnicy, która w końcu XIX wieku zachowała jeszcze wiele elementów wiejskiego krajobrazu podmiejskiego.

Obraz przedstawia parę ubraną na czarno przechodzącą obok dawnego młyna do pieprzu, który został potem zburzony. To jeden z 16 wiatraków, które stały na wzgórzach Montmartre. Naprzeciwko pary biegnie dwójka dzieci. Z lewej strony za drewnianym, wiejskim płotem widać karuzelę. Dzieło powstało w czasie, kiedy van Gogh odkrywał dzieła impresjonistów oraz żywsze kolory i tworzył własny indywidualny styl malarski.

Martin Bailey, ekspert od twórczości van Gogha, powiedział BBC, iż obraz jest niezwykle ciekawy, ponieważ powstał w fazie przejściowej między twórczością holenderska malarza a przejściem do bardziej kolorowych, impresjonistycznych dzieł, które powstały w Prowansji.

Według Sotheby's niewiele obrazów van Gogha z tego okresu znajduje się w prywatnych kolekcjach. Większość wisi w największych muzeach na świecie.

W 1888 roku Vincent van Gogh opuścił Paryż, twierdząc, że szybkie miejskie życie źle na niego wpływa i przeniósł się na południe Francji. Zmarł 29 lipca 1890 roku w podparyskiej miejscowości Auvers w wyniku samobójstwa.

Aukcja ma się odbyć 25 marca w paryskim oddziale Sotheby's przy współpracy z paryskim domem aukcyjnym Mirabaud Mercier.