Premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich Mohammed bin Rashid Al Maktoum poinformował w piątek na Twitterze o śmierci Majida Al Futtaima, którego nazwał jednym z „najważniejszych biznesmenów” w państwie. Nie podano jeszcze oficjalnej przyczyny zgonu miliardera.

Majid Al Futtaim zaczynał swoją karierę od zera jako szeregowy urzędnik bankowy w Bank of Oman. W 1992 roku założył Majid Al Futtaim Holding, w czasach kiedy Dubaj był małą wioską i nie odkryto jeszcze złóż ropy naftowej. Wraz z tym przełomowym zdarzeniem, firma przedsiębiorcy rozrosła się dynamicznie i stała się potężnym imperium biznesowym na Bliskim Wschodzie.

Do jego najbardziej znanych osiągnięć należy słynne centrum handlowe w Dubaju, Mul al-Imarat, wewnątrz którego mieści się ośrodek narciarski Ski Dubai. Majid Al Futtaim był też właścicielem wielu sklepów franczyzowych, w tym największego na Bliskim Wschodzie hipermarketu Carrefour, kina VOX czy sklepów takich marek, jak Nike, Louis Vuitton, Chanel, Prada czy Apple.

Jak szacuje magazyn „Forbes”, majątek Al Futtaima sięga ponad 4 mld dol. (zdaniem Bloomberga ponad 6 mld dol.).

Wiadomość o jego śmierci pojawiła się również na stronie jego firmy. „Majid Al Futtaim był przedsiębiorcą-wizjonerem, który odmienił oblicze biznesu w całym regionie, a jego życiowe osiągnięcia były inspiracją dla wielu” - napisał Majid Al Futtaim Holding na Twitterze.