Karabiny AK-203 będą produkowana w fabryce w indyjskim mieście Corva, poinformował rosyjski koncern Kałasznikow. Kwota transakcji nie została ujawniona, ale według Нindustan Times może wynieść ponad 677 milionów dolarów.

Szef Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej Federacji Rosyjskiej (FSMTC) Dmitrij Szugajew poinformował, że oba kraje planują eksport produktów spółki joint venture BrahMos do krajów trzecich, a także rozmawiają o dostawach innej broni.

Czytaj więcej

Indie nie chcą Kałasznikowa. Rosja traci ten rynek

Szugajew na antenie kanału Rosja 24, wymienił wśród omawianych przez Rosję i Indie wspólnych projektów obronnych: wzrost licencjonowanej produkcji myśliwców Su-30MKI o 50 sztuk; eksport produktów spółki joint venture BrahMos, specjalizującej się w rozwoju rakiet różnego przeznaczenia, do krajów trzecich; podpisanie umowy na dostawę i licencyjną produkcję przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Igla-S.

Według strony rosyjskiej, portfel zamówień na dostawy sprzętu wojskowego i broni do Indii przekracza obecnie 14 miliardów dolarów. Indie są największym importerem rosyjskiej broni. Do niedawna przypadało na nie 25 proc. rosyjskiego eksportu, ale od aneksji Krymu hinduski import z Rosji spada. Delhi coraz więcej uzbrojenia kupuje u największego eksportera na świecie - USA.

W poniedziałek 6 grudnia rosyjska delegacja z prezydentem Władimirem Putinem na czele przybyła do Delhi. Dla Putina to już druga zagraniczna podróż podczas pandemii. Pierwszą był szczyt z prezydentem USA Joe Bidenem w Genewie.