Obraz, który powstał w 1986 roku, wyceniono na 10 mln funtów, czyli niemal 55 mln złotych. Dom aukcyjny nie ujawnił danych właściciela dzieła. Rekordową cenę zapłaconą za Basquiata na aukcji ustalono w 2017 r., kiedy to w Sotheby's w Nowym Jorku obraz czaszki z 1982 r. sprzedano za 110,5 mln dolarów, czyli prawie 440 mln złotych. Kupującym był japoński miliarder internetowy Yusaku Maezawa.

Praca przedstawia zieloną postać naturalnej wielkości z czaszką na drewnianym tle pomalowaną na biało i ozdobioną rysunkami i tekstem, a także tajemniczy wyciąg z notatników Leonarda da Vinci, który brzmi: „Dlaczego piorun zabija [mężczyznę i] nie rani go, a gdyby ten człowiek wydmuchał nos, nie umarłby. Bo rani to płuca”.

materiały prasowe

Jean-Michel Basquiat początkowo uprawiał graffiti, później zajął się malarstwem. Był przedstawicielem nowego ekspresjonizmu. Jego obrazy cechowały się połączeniem prymitywnej sztuki afrykańskiej, współczesnej „sztuki ulicy”, napisów, elementów komiksu oraz archetypów kultury. Jest jednym z najbardziej popularnych i wycenianych amerykańskich artystów końca XX wieku.

Aukcja odbędzie się 15 października wieczorem w Londynie. Aukcja będzie transmitowana na żywo także w nowojorskim i hongkońskim oddziale Christe’s.

Na aukcji zostaną sprzedane także dzieła takich artystów jak: David Hockney „Guest House Garden” za 7 mln funtów, Banksy „dziewczynka z balonikiem” za 3,5 mln funtów, portret poczwórny The Beatles Richarda Avedona za 800 tys. funtów oraz Enrico Castellani „Superficie rigata” za 500 tys. funtów.