W ostatni piątek 24 września wieczorem wyszedł za kaucją w wysokości 80 mln dolarów. Zgodził się na areszt domowy, oddał paszport i założył elektroniczną bransoletkę. Sędzia oskarżył go o unikanie płacenia podatków w USA przez wiele lat i brak zadeklarowania w urzędzie podatkowym (Internal Revenue Service) przychodów w wysokości 40 mln dolarów, oraz ukrywanie na niezadeklarowanych kontach 93 mln dol. Gyetvay jest Amerykaninem, ale od 2 lat ma rosyjskie obywatelstwo,od 5 lat również włoskie. W Novateku odpowiada w za finanse.

W Stanach Zjednoczonych Mark Gyetvay jest szanowanym biznesmenem. Z Novatekiem związał się 18 lat temu. Do Rosji przeprowadził się wcześniej, w 1995 roku i pracował jako partner w PwC Global Energy.

Czytaj więcej

Novatek wykorzystuje syberyjski klimat do skraplania gazu

Teraz rosyjskie władze poinformowały, że bardzo uważnie obserwują rozwój wydarzeń, a Novatek w informacji prasowej podał, że aresztowanie Gyetvaya nie ma jakiegokolwiek wpływu na działalność firmy.

- Oczywiście, że jesteśmy zainteresowani co się z nim dzieje. Ale z drugiej strony jest on również obywatelem amerykańskim, ma zobowiązania podatkowe i nie możemy w żaden sposób mieszać się w ten proces - powiedział w ostatni piątek Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla. Zapewnił jednocześnie, że rosyjscy dyplomaci są gotowi do udzielenia Gyetvayowi pomocy, tak jak każdemu innemu obywatelowi tego kraju.

Czytaj więcej

Novatek kupił gaz diamentowego koncernu

Amerykański wymiar sprawiedliwości uważa, że wiceprezes Novateku jest winien oszustw finansowych, unikania podatków i ukrywania kont w zagranicznych bankach. Zdaniem prokuratora Gyetvay próbował teraz ukryć istnienie konta w jednym ze szwajcarskich banków, a jego zeznania podatkowe zawierały fałszywe dane.

Gyetvay ma 64 lata i jest człowiekiem bogatym. Na jego rachunku w biurze maklerskim są zdeponowane akcje o wartości rynkowej 85 mln dolarów, a 4,4 mln dolarów ma ulokowane na kontach bankowych. Jest również właścicielem nieruchomości na Florydzie. - W tej chwili Mark Gyetvay posiada wystarczające środki, aby uciec ze Stanów Zjednoczonych i żyć w luksusie do samej śmierci - tak prokurator argumentował wyznaczenie bardzo wysokiej kaucji.

Novatek został założony w 1994 roku i dzisiaj jest drugim po Gazpromie producentem gazu w Rosji. Pierwotnie firma nazywała się Novafininvest. W firmie jest 13 wiceprezesów, ale to Gyetvay jest tam jedynym cudzoziemcem i był w Rosji wielokrotnie nagradzany jako najskuteczniejszy przedsiębiorca i najlepszy specjalista od finansów. Dla Novateku był kluczową osobą do kontaktów z inwestorami.

Autopromocja
PARKIET CHALLENGE - GRA GIEŁDOWA

Zainwestuj wirtualne 15 000 zł i wygraj atrakcyjne nagrody

Dołącz do gry