Materiał powstał we współpracy z Citi Handlowy

– To, że rozwijamy się dynamicznie, nie wynika z naszego hurraoptymistycznego podejścia do zarządzania, ale po prostu jest efektem naszej trzyletniej strategii. Rośniemy i organicznie, i poprzez akwizycje – mówił Mariusz Golec, prezes Wieltonu, jednego z laureatów Nagrody Emerging Market Champions.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. Wielton dostał nagrodę w kategorii „Polskie inwestycje zagraniczne".

– Za organiczny rozwój biznesu, który z poziomu małej firmy rodzinnej urósł do rangi jednego ze światowych liderów na wysokokonkurencyjnym rynku – uzasadniał przyznanie nagrody Sławomir S. Sikora, prezes Citi Handlowy. – Dzięki konsekwentnemu doskonaleniu procesów produkcyjnych i przemyślanej międzynarodowej strategii akwizycyjnej Wielton jest obecnie wśród trzech największych dostawców naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie. To nagroda za to, że rodzina promuję Polskę na świecie, a nie tylko Polska rodzinę – dodał.

Szef Wieltonu nagrodę dedykował wszystkim pracownikom. – W Wieluniu to już 1800 osób, całość to 3200 – podkreślił Mariusz Golec.

Przyjazna energetyka

Fundacja Kronenberga przyznała też nagrodę w kategorii „Zagraniczne inwestycje w Polsce". Laureatem w tej kategorii została firma CEZ Polska. – Za konsekwentne inwestowanie w Polsce w energetykę przyjazną środowisku. W Polsce firma jest obecna od 13 lat, inwestując blisko 600 mln zł w systematyczną poprawę wydajności działań przy jednoczesnej dbałości o spełnianie restrykcyjnych norm ekologicznych. Konsekwentnie wspiera przy tym rozwój strategicznej gałęzi polskiej gospodarki, jaką jest energetyka – mówił Sławomir S. Sikora.

Nagrodę odebrała Bohdana Horackova, prezes CEZ Polska. – Polska jest nam przyjazna, dała nam szansę, byśmy się tutaj rozwijali. Jesteśmy od 13 lat i przez ten czas w naszej branży widziałam mnóstwo zmian – mówiła Horackova. – W zmieniającym się świecie, który jest pod wpływem decyzji politycznych, firmy muszą mieć odwagę podejmować decyzje, które są oceniane i czasem krytykowane. Dla mnie to zaszczyt, że dzisiaj ocena jest pozytywna.

Po raz pierwszy fundacja przyznała też nagrodę w kategorii e-commerce. Pierwszym laureatem w tej kategorii została firma CCC, produkująca i handlująca obuwiem. – Za twórcze i konsekwentne użycie internetu oraz nowych technologii dla utrzymania wysokiej jakości usług dla klienta i wysokiej dynamiki wzrostu. Dzięki dynamicznemu rozwojowi tradycyjnego biznesu oraz efektywnemu wdrożeniu elektronicznych i mobilnych kanałów sprzedaży firma jest największą spółką detaliczną i największym producentem obuwia w Europie – wyjaśniał Sławomir S. Sikora.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Nagrody po raz piąty

Tegoroczne nagrody Emerging Market Champions Citi Handlowy zostały przyznane już po raz piąty. Celem konkursu jest promocja przedsiębiorstw rozwijających z sukcesem działalność za granicą.

– Pomysł na nagrody wziął się stąd, że uważamy, że handel międzynarodowy wniósł ważny wkład w rozwój gospodarek krajowych i gospodarki światowej – mówi Sławomir S. Sikora. – W konkursie nagradzamy tych, którzy korzystają z nowych idei, przekraczają granice biznesowe i geograficzne, granice własnego kraju, inwestując i przyczyniając się do rozwoju gospodarek innych krajów.

Zgłoszeń do konkursu dokonuje Rada Ekspertów zrzeszająca 300 osób z różnych środowisk, a zwycięzców wyłania kapituła, której przewodniczy Andrzej Olechowski, były minister finansów. W tym roku nominację uzyskało prawie 100 podmiotów. W przypadku polskich firm oceniany jest m.in. zasięg geograficzny inwestycji, a w przypadku zagranicznych – skala inwestycji w Polsce i liczba stworzonych miejsc pracy. W nowej kategorii championa e-commerce oceniano cyfrową transformację firm i efektywność wdrożonych technologii cyfrowych w procesie produkcji i sprzedaży.