– Rada nadzorcza i zarząd Multi-Pharme wybrali [link=http://www.hurtap.com.pl/]Hurtap[/link] na inwestora strategicznego. Informacja ta została już ogłoszona ponad 200 akcjonariuszom. Teraz przyjmujemy od nich deklaracje zbycia akcji. Umowy powinny zostać podpisane do końca lutego – potwierdza informacje „Rz” Wiktor Napióra, prezes Hurtapu.

Łęczycka hurtownia wygrała tym samym rywalizację z takimi potentatami jak Farmacol, Torfarm i ACP Pharma. Ten ostatni dystrybutor, kontrolowany przez holenderską grupę OPG, był w 2008 r. najbliżej zakupu Multi-Pharme: uzyskał nawet zgodę UOKiK na transakcję. Jednak krótko potem firmy poinformowały o fiasku rozmów. Jak dowiedziała się wówczas „Rz” ze źródeł zbliżonych do rozmów, na samym finiszu przedłużających się rozmów w Multi Pharme pojawił się konkurencyjny gracz z korzystniejszą cenowo propozycją. Przedstawiciele Multi-Pharme zaprzeczali jednak tym doniesieniom.

Hurtap odkupi od akcjonariuszy Multi-Pharme większościowy pakiet: 50 proc. plus jedna akcja. Tym samym w spółce pozostaną dotychczasowi akcjonariusze, będąc nadal z nią związani.

– To realizacja ogłoszonej przed trzema laty strategii zakładającej, że jesteśmy zdolni stworzyć silną grupę spółek aptekarskich, która będzie skutecznie konkurować z innymi podmiotami – mówi Wiktor Napióra. – Obie firmy mają podobną filozofię działania, więc na niektórych płaszczyznach było łatwiej nam się porozumieć – dodaje.

Kwota transakcji pozostaje tajemnicą handlową. Multi-Pharme, ostatnia z grupy Apofarmu, uchodziła za wyjątkowo łakomy kąsek, z obrotami na poziomie 200 mln zł i ok. 1,7 mln zł zysku (dane za 2007 r.).

W kwietniu ubiegłego roku Hurtap, szósty pod względem udziału w polskim rynku dystrybutor leków, stał się akcjonariuszem Organizacji Polskich Dystrybutorów Farmaceutycznych. Zrzesza ona cztery firmy, które razem z pięcioma innymi współpracującymi hurtowniami kontrolują ok. 6 proc. krajowego rynku. Do samego Hurtapu należy ok. 5 proc. rynku. Po jego zaangażowaniu w OPDF cała grupa stała się czwartą siłą w branży, wyprzedzając giełdowy Prosper (polski rynek dystrybucji leków jest ewenementem w Europie, gdyż 80 proc. należy dziś do pięciu krajowych graczy). Teraz, po połączeniu Hurtapu i Multi Pharme, udział grupy w rynku wzrośnie do 12 proc.

[ramka][b]900 mln zł[/b]

taki poziom obrotów osiągnęła w ubiegłym roku hurtownia Hurtap [/ramka]