Kraków ostro przystąpił do walki z plastikiem, do czego coraz silniej skłania kraje członkowskie Unia Europejska. Miasto stworzyło swój własny plan ograniczenia tworzyw sztucznych na rzecz środowiska. W ubiegłym tygodniu rada miasta przyjęła uchwałę „Kraków bez plastiku”, która ma na celu wyeliminowanie z ulic plastikowych odpadów, takich jak butelki czy reklamówki. 

Czytaj także: Żywiec Zdrój wprowadza butelkę w całości z PET z recyklingu 

Pierwszym z pomysłów w ramach tej inicjatywy jest butelkomat PET do skupu plastiku. W środę, 17 kwietnia pierwsza taka maszyna stanęła w Urzędzie Miasta Krakowa przy ul. Powstania Warszawskiego. Radni zaprezentowali butelkomat na swojej oficjalnej stronie na Facebooku.

Jak to działa? Mechanizm urządzenia jest prosty. Mieszkańcy mogą wrzucać do butelkomatu zużyte plastikowe butelki i za każdą otrzymują 10 groszy. Butelki, zamiast trafić na wysypisko śmieci, zostaną dzięki temu poddane recyklingowi.

Pomysł przywiózł radny Krakowa Łukasz Wantuch ze swojej wizyty w Berlinie. Radnego zaskoczyło, jak czyste jest to miasto i wolne od plastikowych śmieci. Butelkomaty funkcjonują już nie tylko w Berlinie, ale też kilku innych europejskich miastach, więc rozwiązanie to jest sprawdzone. Radny Wantuch zobowiązał się, że za pierwsze 10 tysięcy butelek zapłaci z własnej kieszeni. Wyniesie go to więc 1000 zł.

Eliminowanie plastiku jest już nieuniknione. Parlament Europejski przyjął w marcu 2019 roku dyrektywę o zakazie sprzedaży jednorazowego plastiku. Do 2021 roku z rynku znikną takie produkty, jak plastikowe talerze, sztućce, słomki i patyczki do czyszczenia uszu. Do 2029 roku z kolei wszystkie butelki będą musiały wytwarzane w co najmniej 90 proc. z tworzywa pochodzącego z recyklingu.