Duże miasta coraz bardziej dbają o to, by stać się czystym i ekologicznym miejscem do życia. Niedawno Miasto Stołeczne Warszawa ogłosiło powstanie wyjątkowych butelkomatów, które mają za zadanie oczyścić ulice z plastiku i skłonić mieszkańców do segregowania śmieci. To pierwsze na świecie tego typu urządzenia, które przyjmują trzy różne rodzaje opakowań i wydają zniżki na bilety do kina, autobus czy kawę. 

W stolicy ma być nie tylko czyściej, ale też bardziej zielono. Od jakiegoś czasu działa już aplikacja Milion Drzew, w której użytkownicy mogą wskazać miejsce, gdzie ich zdaniem drzew jest za mało i powinny pojawić się nowe. Teraz mieszkańcy będą mogli również łatwo wziąć sprawy w swoje ręce i samemu posadzić roślinę, ponieważ w Warszawie powstał właśnie pierwszy… bankomat nasion. 

Poinformowało o tym w piątek Miasto Stołeczne Warszawa na swoim koncie na Facebooku. Niezwykły bankomat wydający nasiona różnych gatunków roślin stanął przy ulicy Kruczej 5/11D w siedzibie Zarządu Zieleni. Każdy może z niego skorzystać, wybrać preferowane nasiona i posadzić je w wybranym przez siebie miejscu. 

Czytaj także: W Krakowie powstał pierwszy w Polsce butelkomat. 10 groszy za butelkę 

„Mamy biletomaty, mamy kaczkomaty, a teraz przyszła pora na... bankomat z nasionami! Wystarczy pobrać miarkę, znaleźć dobre miejsce do posiania i w ten sposób pomóc wiośnie jeszcze bardziej upiększyć stolicę” – czytamy w poście opublikowanym przez Miasto Stołeczne Warszawa.