Najnowszy raport EY na temat outsourcingu pokazuje, że w branży dużo się dzieje i zmienia. - Outsourcing to już nie tylko cięcie kosztów. Nasi klienci przede wszystkim cenią sobie, żeby było bezpiecznie i na czas – mówił Jurczak.

Przyznał, że ostatnie zmiany w kilku krajach europejskich sprawiają, że rola księgowego będzie bardzo szybko ewaluować. - Technologia wpłynie na zmianę funkcji księgowego oraz szeroko pojętego back office, nie tylko finansów – tłumaczył gość.

Ekspert przyznał, że dla większości firm w outsourcingu liczy się bezpieczeństwo. - Kwestia ceny, oczywiście ważna, poszła od kilkunastu miesięcy na drugie miejsce – mówił. - Klienci aprobują, że to, co wynegocjują może zmienić się nawet o kilkanaście procent w pierwszym, czy drugim roku. Wcześniej było z tym ciężko. Ograniczało to zakres naszej pomocy – dodał.

Jurczak wyliczył, że najczęściej outsourcujemy usługi, które się najbardziej standaryzują, czyli IT. - Outsourcujemy księgowość, HRy, listy płac. Outsourcujemy wiele funkcji nie tylko back office, ale funkcji front office, np. marketing. - mówił. - Mamy klientów, którzy outsourcują prawie wszystko – dodał.

Gość tłumaczył, że mamy rok, góra trzy żeby zaimplementować odpowiednią technologię do wykonywania zawodu księgowego. - Wtedy 170 tys. osób pracujących w branży zostanie i będzie robiło ciekawsze rzeczy. W przeciwnym przypadku ta liczba się zmniejszy – ocenił. - Co więcej, te miejsca pracy wrócą do krajów, które nie rozważały tego z powodu ceny – dodał.

- Ważne żebyśmy byli na czele rewolucji technologicznej. To nie są rzeczy bardzo skomplikowane – przyznał ekspert.