Podczas trwających właśnie najważniejszych w branży, gdańskich Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2017, Grupa Leonardo, do której należą PZL, pokazuje kawałek historii świdnickich śmigłowców związany z obecnością firmowych maszyn w służbach porządku publicznego. Proponuje także nową, sprzętową ofertę.

Współpraca PZL Świdnik, polskiej Policji i Straży Granicznej rozpoczęła się w 1995 r. wraz z dostawą do służb 4 śmigłowców PZL Kania. Kanie powstały w WSK na przełomie lat 70 i 80. jako eksportowa wersja produkowanych na rosyjskiej licencji maszyn Mi-2.

Kanie patrolują granice

Ówczesne zakłady w Świdniku aby przebić się na światowe rynki gruntownie zmodernizowały licencyjny pierwowzór: powstał helikopter wyposażony w całkowicie nowe, produkowane w USA silniki i zachodnią awionikę. Kanie wprawdzie nie zrobiły wielkiej międzynarodowej kariery, ale okazały się doskonałym sprzętem m. in. dla straży granicznej. Ostatnie egzemplarze Kani SG kupowała jeszcze w 2006 r. Obecnie służby podległe MSWiA użytkują 14 maszyn produkcji PZL Świdnik, w tym śmigłowce Mi-2, PZL Kania i PZL W-3/W-3A Sokół. Niektóre z tych wiropłatów można zobaczyć właśnie na wystawie Europoltech 2017.

Warto pamiętać, że w trakcie swojej długoletniej służby konstrukcje te udowodniły, że są solidnymi i nieskomplikowanymi w obsłudze maszynami zdolnymi do realizacji misji policyjnych oraz ochrony granic państwa. Przy okazji potwierdziły swój rzeczywiście wielozadaniowy charakter. Jako prawdziwe uniwersalny sprzęt są zresztą nadal wykorzystywane w trudnych operacjach poszukiwawczo ratowniczych a wyposażone w optoelektroniczne urządzenia obserwacyjne mogą efektywnie pełnić służbę patrolową w rejonach przygranicznych.

Superszybki AW109 podbija świat

Na tegorocznych gdańskich targach wyposażenia służb porządku publicznego PZL-Świdnik/Leonardo prezentuje jednak przede wszystkim swoją aktualną ofertę. Są w niej dobrze sprawdzone przez służby podległe MSWiA w ubiegłych latach najnowsze w wersje Sokołów - helikopterów rodzimej konstrukcji – bezpiecznych, dwusilnikowych śmigłowców o maksymalnej masie startowej 6400 kg przeznaczonych do transportu 14 osób oraz sporego ładunku - ale też maszyny z najnowszego katalogu Grupy Leonardo. Mowa m.in. śmigłowcach o AW109 GrandNew i AW169, które - odpowiednio zaadaptowane – w wielu krajach już realizują misje służb mundurowych. Zwłaszcza śmigłowce AW109 oraz serii Grand/GrandNew odniosły spektakularny sukces na międzynarodowym rynku lekkich dwusilnikowych śmigłowców realizujących zadania z zakresu utrzymywania porządku publicznego. To przede wszystkim zasługa technicznych osiągów tych maszyn. AW109 to najszybszy wiropłat w swej klasie, do tego wyposażony w stosunkowo obszerną kabinę. Zalety tych lekkich śmigłowców wykorzystywanych w formacjach bezpieczeństwa narodowego i m.in. straży wybrzeża docenili już wyjątkowo liczni użytkownicy z Włoch, USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Chin, Brazylii, Bułgarii, Ugandy, Omanu, Łotwy, Słowenii oraz Chile.

Czas na wielozadaniowy AW169

Ważący 4,8 tony AW169 to wielozadaniowy, dwusilnikowy śmigłowiec najnowszej generacji, należący do kategorii maszyn lekkich/średnich. Konstruktorzy Leonardo zaprojektowali helikopter w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku na ekonomiczne w eksploatacji śmigłowce uniwersalne, zapewniające wysokie osiągi i spełniające najnowsze standardy bezpieczeństwa. To dlatego w AW169 zastosowano m.in. najnowsze technologiczne rozwiązania w konstrukcji wirnika, silnikach, awionice, układzie przeniesienia napędu czy systemach zasilania. Wszechstronność i przestrzenna kabina stwarzają wielkie możliwości dostosowania tych helikopterów do potrzeb służb ochrony porządku publicznego – zapewnia potencjalnych klientów, nie tylko gości tegorocznego Europoltechu 2017 włoski producent.

Tekst powstał we współpracy z partnerem serwisu PZL-Świdnik: Rzecz o polskich śmigłowcach.