Kuba Lewandowski

Nowe prawo: Czy ograniczenie ulgi abolicyjnej zmniejszy liczbę pracowników mobilnych

Zobowiązania podatkowe marynarzy i pracowników branży offshore znacznie wzrosną, co może prowadzić do pogorszenia ich sytuacji finansowej, a nawet nieopłacalności wykonywania pracy za granicą. Kuba Lewandowski Anna Koperska

Opodatkowanie marynarzy pracujących u zagranicznych armatorów – fakty i mity (część IV)

Głównym celem Konwencji MLI jest przeciwdziałanie międzynarodowym optymalizacjom podatkowym. Wprowadza ona zmiany do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartych pomiędzy krajami będącymi jej sygnatariuszami.

Opodatkowanie marynarzy pracujących u zagranicznych armatorów – fakty i mity (część III)

W zależności od regulacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, podpisanych przez Polskę, marynarze muszą rozliczać swoje dochody z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją lub zaliczenia proporcjonalnego.

Opodatkowanie marynarzy pracujących u zagranicznych armatorów – fakty i mity (część druga)

Dochód z pracy najemnej wykonywanej na statku morskim, który nie jest eksploatowany w transporcie międzynarodowym lub na platformie wiertniczej, może podlegać opodatkowaniu w kraju, na terytorium którego praca jest wykonywana.

Opodatkowanie marynarzy pracujących u zagranicznych armatorów – fakty i mity

Około 60 tys. polskich obywateli wykonuje obecnie zawód marynarza, będąc zatrudnionym u zagranicznych armatorów. To największa grupa zawodowa pracującą poza granicami Polski i osiągającą dochody zagraniczne.

Przychody z najmu - jak je rozliczyć w rocznym zeznaniu PIT

Podatnicy, którzy zarabiają na wynajmie nieruchomości, muszą z tego tytułu zapłacić daninę. Jeśli nie wybrali opodatkowania ryczałtem, mają czas do końca kwietnia, aby rozliczyć się z fiskusem za ubiegły rok.