Jarosław Krawczyk

Bellum civile, czyli wojna braci

Z bitwą pod Byczyną jest pewien problem, albowiem niektórzy znawcy przedmiotu twierdzą, że w dużej mierze była to wojna domowa

Busola Augusta

No, to naprawę była bitwa przełomowa. Nie w sensie, Boże strzeż, innowacji natury militarnej, chyba że za takową uznać histeryczną ucieczkę Kleopatry (i Antoniusza)

Podwodne grobowce i sezamy

„Titanic", „Lusitania", ba, nawet pancernik „Bismarck" – zagłada tych i wielu innych jednostek pływających wywołuje w wyobraźni, jeszcze podrasowanej efektownymi kadrami z filmów katastroficznych, obrazy straszne, porażające.

Wpuszczeni w kanał

Ten zeszyt jest poświęcony kanałom i konfliktom, jakie wywołują. Z przywołanych dalej faktów dobitnie wynika, że sztuczne drogi wodne bywały osobliwie konfliktowe.

Na samym dnie

Przez długie lata nazwa „Kursk" była dla Rosjan symbolem zwycięskiej chwały – do dziś teren, na którym rozegrała się jedna z największych bitew drugiej wojny, pokryty jest siecią „żywych muzeów", jakkolwiek zdaje się, że czołg należy do materii nieożywionej.

Wrócili chłopcy z „Puebla”

Afera z USS „Pueblo" jest na wpół zapomniana. Lepiej pamiętamy zestrzelenie nad ZSRR amerykańskiego samolotu szpiegowskiego U-2, którego nazwę upamiętniła słynna irlandzka grupa rockowa. Było to dość przewrotne, bo członkowie zespołu U2 byli i są usposobieni całkiem pokojowo.

Upiorny spadek drugiej wojny

No i wreszcie skończyła się ta straszna wojna. Do dziś liczymy i uściślamy makabryczne straty – sama myśl o nich łamie pióro felietonisty.

Z Londynu i Ohio

To jest tekst o wojnie zachodnich aliantów z Niemcami, lecz w jego całkiem niegłębokich tłach rozwija się dobrze znana opowieść o Anglikach i Amerykanach, o ich rywalizacji i im tylko właściwych dziwactwach.

Wiśnie i żaby

Żaba skacze daleko i sprężyście, a ląduje lepiej niż Adam Małysz, jednakże na Iwo Jimie i Okinawie trafiła na wyjątkowo trudny zeskok – no, trafiła żaba na kamień.

Ardeński Alamodel

Amerykańskiemu mitowi Alamo, mitowi obrony do ostatniej kropli krwi, przybyły dwie nowe gwiazdki