fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tomasz Nowak

Cywilizacja

Kierowcy jeżdżą na 36750 sposobów

Za pomocą ankiet i modeli matematycznych oszacowano ilość sposobów prowadzenia auta. Badanie ma ułatwić poruszanie się po drogach wspólnie z pojazdami autonomicznymi i zwiększyć...

Kosmos

Jak wielka może być planeta?

Naukowcy określili, jak zmienia się wielkość planety w zależności od jej masy. Okazuje się, że Jowisz należy do największych planet we wszechświecie.

Zdrowie

Hamburgery pełne chemii

Hamburgery i inne potrawy spożywane w restauracjach czy punktach szybkiej obsługi mogą być źródłem podwyższonego poziomu ftalanów w organizmie człowieka.

Nauka

Gdzie się rodzi przekleństwo?

Małgorzata i Grzegorz Bora – coachowie, trenerzy, lekarze; popularyzatorzy wykorzystania wiedzy o mózgu w biznesie  i rozwoju osobistym

Mimo że ośrodki mowy znajdują się w lewej części mózgu, kiedy klniemy, aktywuje się prawa półkula – tłumaczą Małgorzata i Grzegorz Bora, trenerzy komunikacji.

Kosmos

Kolizja gwiazd zabarwiona strontem

Jednym z metali, który powstaje w wyniku zderzenia gwiazd neutronowych jest stront. Analizy potwierdziły jednocześnie, że gwiazdy neutronowe składają się z neutronów

Kosmos

Woda na Marsie stworzyła słone jeziora

Na Marsie były kiedyś słone jeziora podobne do ziemskich. Badania wskazują na to, że planeta miała okresy suche i mokre. Woda oznacza też, że mogło tam istnieć życie.

Nagrody Nobla

Bateria, która podbiła świat

Sekretarz generalny  oraz członkowie Królewskiej Akademii Nauk Szwecji ogłaszają laureatów Nagrody Nobla  w dziedzinie chemii

Nagrodę Nobla z chemii otrzymali Niemiec John B. Goodenough, Brytyjczyk M. Stanley Whittingham oraz Japończyk Akira Yoshino za rozwój akumulatorów litowo-jonowych.

Archeologia

Ostatni mamut zginął 4000 lat temu

Ostatnie mamuty, żyjące na odizolowanej wyspie Wrangler, wyginęły zaledwie 4000 lat temu. Naukowcy uważają, że odpowiadają za to ekstremalne warunki pogodowe i działania człowieka.

REKLAMA
Example Alt
eWydanie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA