Marek Józefiak

Marek Józefiak: Nowy rząd musi być zielony, albo wróci PiS

Mimo że w czasie kampanii wyborczej słyszeliśmy o środowisku tak dużo, jak jeszcze nigdy wcześniej, po wyborach kwestie klimatu i przyrody nie są na razie wymieniane wśród najwyższych priorytetów ewentualnego rządu partii demokratycznych. Polki i Polacy dali jasny sygnał swoimi głosami - mamy dość wycinania lasów, mamy dość trucia rzek i mamy też dość traktowania atmosfery jak ścieku, do czego przyzwyczaił nas PiS. Jeśli nowy rząd nie zajmie się pilnie ekologią, to zmarnuje ogromną szansę i zostanie rozliczony w kolejnych wyborach.

Gumulski, Józefiak: Turów czyli kosztowna bitwa na miny

Mieszkańcy Bogatyni i pracownicy Turowa zasługują na bezpieczny plan na przyszłość. Jednak rząd swoimi pomysłami pozbawił ich prawie 1 mld zł z UE.

Polska 13. na świecie w produkcji energii z węgla

Ośrodek analityczny Ember Climate opublikował zestawienie 25 krajów, które wyprodukowały najwięcej energii z węgla na świecie w 2020 roku. Polska znalazła się na 13 miejscu, tuż za Tajwanem i Niemcami. Na czele rankingu niezmiennie znajdują się Chiny. Brytyjski think tank zaznacza, że wszystkie kraje OECD (w tym Polska) – aby zachować szanse na osiągniecie celu klimatycznego z Porozumienia Paryskiego – powinny odejść od węgla najpóźniej do 2030 roku.

Pięć lat po porozumieniu paryskim: sześć wyzwań dla Polski

W sobotę 12 grudnia minęło równo pięć lat od przyjęcia historycznego porozumienia paryskiego w sprawie ochrony klimatu. Ówczesna euforia i optymizm dawno już ustąpiły młodzieńczej – i nie tylko – złości na bierność polityków oraz obawie o naszą bezpieczną przyszłość.

Greenpeace: Zielony Ład lekarstwem na skutki pandemii

Pandemia COVID-19 pokazała, że pojedyncze zagrożenie – w tym przypadku odzwierzęce – może zdestabilizować świat. Kryzys klimatyczny to cały szereg takich zagrożeń, które nie ustaną po kilku tygodniach, ale na zawsze zdestabilizują nasze życie. Koronawirus to dzwonek alarmowy, który wzywa nas do istotnych zmian w gospodarce i życiu społecznym, byśmy byli lepiej przygotowani na podobne wstrząsy i – przede wszystkim – mieli narzędzia, by wielu z nich uniknąć. W obliczu destabilizacji gospodarczej koronawirusem tym bardziej potrzebujemy bardziej ambitnego Europejskiego Zielonego Ładu! Nie tylko by uniknąć takich zagrożeń jak susze, powodzie i inne ekstremalne zjawiska pogodowe, ale też po to, by tworzyć bardziej sprawiedliwy rynek pracy, pełen nowych miejsc – choćby w branżach związanych z odnawialnymi źródłami energii i efektywnością energetyczną – pisze Marek Józefiak, rzecznik prasowy Greenpeace Polska.

Greenpeace: Szczyt pustych słów

“Jak śmiecie udawać, że robicie wystarczająco, choć niezbędne działania polityczne i rozwiązania nadal nie są widoczne?” W rozpaczy i gniewie pytała Greta Thunberg. Szwedzka aktywistka klimatyczna, za której śladem idą miliony młodych ludzi na całym świecie, zabrała głos na szczycie klimatycznym sekretarza generalnego ONZ podczas dialogu z młodymi. “Swoimi pustymi słowami ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo” Greta mówiła o ludziach, którzy już teraz cierpią i umierają, o ginących ekosystemach, które odchodzą, ponieważ możni tego świata toną w dyskusjach o pieniądzach i bajkach o wiecznym wzroście gospodarczym. Młodzi już teraz zaczynają się czuć zdradzeni. Echo tego dramatycznego apelu na długo pozostanie wśród nas i jeżeli nie zostanie usłyszane, złość młodych ludzi może zmienić się w niepohamowany gniew.

Greenpeace: emisje CO2 pobiły rekord, a politycy w letargu

Według nowego raportu Międzynarodowej Agencji Energii światowe emisje dwutlenku węgla z produkcji energii pobiły kolejny rekord, osiągając najwyższy w historii pułap. Jeszcze kilka miesięcy temu byliśmy uspokajani przez polski rząd, że na szczycie klimatycznym w Katowicach osiągnięto “historyczny, bezdyskusyjny sukces”, choć w ogóle nie zajmowano się kwestią zintensyfikowania działań na rzecz ochrony klimatu. Jak widać, jest dokładnie odwrotnie: nie mamy powodów do bycia spokojnymi, a politycy, którzy dalej wspierają energetykę węglową – tak jak minister energii Krzysztof Tchórzewski – pchają nas ku katastrofie.

Greenpeace: Polskie lobby węglowe straciło ważnego sojusznika

Klamka zapadła: Niemcy ogłosili, że odchodzą od węgla. Powinni jednak zdecydowanie przyspieszyć ten proces. Żeby zapobiec katastrofie klimatycznej, kraje uprzemysłowione muszą zrezygnować ze spalania węgla już w 2030r. Europa zmierza do dekarbonizacji a Polska pozostaje osamotniona w uzależnieniu od węgla, który w coraz większym stopniu sprowadzamy z Rosji.