Z dniem 9 lipca 2018 roku zaczęły obowiązywać nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych. Znajdujący zastosowanie m. in. do kredytobiorców tzw. umów frankowych 10-letni termin przedawnienia uległ skróceniu do 6 lat.
Zanim przedsiębiorca wniesie opłatę sądową oraz zacznie sporządzać pismo procesowe warto, aby upewnił się jeszcze czy orzeczenie, od którego planuje złożyć skargę do sądu, na pewno jest w tym trybie zaskarżalne.
Odwołujący się przedsiębiorca, który przegrał sprawę przed Krajową Izbą Odwoławczą ma do dyspozycji jeszcze jedną ścieżkę ratunkową, jaką jest skarga do sądu.
Gdy przedsiębiorca jest przekonany, że zamawiający naruszył przepisy i rozważa wniesienie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej powinien mieć świadomość, na jakiego rodzaju rozstrzygnięcie może liczyć.
Od niezgodnej z przepisami czynności zamawiającego podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub zaniechania czynności, do której zamawiający jest zobowiązany na podstawie przepisów przedsiębiorcy biorącemu udział w postępowaniu przysługuje odwołanie. Jednak przed skorzystaniem z tego środka odwoławczego warto skorzystać z profesjonalnej porady prawnej.
Gdy darczyńca odwołuje darowiznę tylko w stosunku do jednego rażąco niewdzięcznego małżonka, to może żądać jedynie świadczenia pieniężnego – pisze Aleksandra Hulewicz.
Zarząd majątkiem wspólnym małżonków to podejmowanie czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, również takich, które zmierzają do zachowania go.
Bezpodstawne wzbogacenie występuje wówczas, gdy konkubent bez podstawy prawnej, czyli np. formalny właściciel domu, uzyskuje korzyść majątkową kosztem drugiej osoby współfinansującego.
Ważne jest, żeby wykonawca przesłał kopię odwołania zamawiającemu w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią przed upływem terminu do jego wniesienia.