Grzegorz Cygonik

Od Stanisława Poniatowskiego do nowoczesnych szkół. Po co nam Dzień Edukacji Narodowej?

Do dzisiaj uważa się Komisję Edukacji Narodowej za jedno z największych osiągnięć polskich doby oświecenia. Dlatego też świętujemy rocznicę jej powstania, poświęcając ten dzień nauczycielkom i nauczycielom.

Ilu uczniów z Ukrainy jest w polskim systemie edukacji? Nowe dane

Od 1 września 2024 r. dzieci i młodzież będący obywatelami Ukrainy (w wieku 7-18 lat) i przebywający na terytorium Polski spełniają obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny oraz obowiązek nauki w polskich szkołach.

Jak uczyć historii Polski? Politycy i historycy na konferencji

Ważne, żeby ta nauka spowodowała, że nasze życie będzie lepsze. Nauka historii to nie tylko patrzenie w przeszłość, ale także w przyszłość - powiedziała w trakcie konferencji o nauczani historii Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Edukacja obywatelska już niebawem w polskiej szkole. MEN przedstawi plan

Edukacja obywatelska, która zastąpi Historię i Teraźniejszość (tzw. HiT), będzie nauczana w klasach drugich szkół ponadpodstawowych.

Co zmieni się na egzaminie ósmoklasisty w 2025 roku? Informator CKE

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informację o zmianach, jakie planuje wdrożyć w 2025 roku na egzaminie ósmoklasisty. Zmiany te wynikają z publikacji rozporządzeń Ministra Edukacji zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Odważyli się rzucić wyzwanie Moskwie

W 45 rocznicę powstania Konfederacji Polski Niepodległej.

Resort edukacji szykuje dużą nowelizację. Zmiany w egzaminach i podręcznikach

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało dużą nowelizację kilku ustaw oświatowych, m.in. ustawy o systemie oświaty i Prawa oświatowego. W chwili obecnej trwają uzgodnienia i konsultacje społeczne. Najistotniejsze zmiany dotyczą egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminu zawodowego, podręczników i szkolnictwa zawodowego.

Kreatywne myślenie. Polscy uczniowie w światowej czołówce.

Po raz pierwszy w historii programu PISA zbadano umiejętność kreatywnego myślenia wśród piętnastolatków. Polscy uczniowie znaleźli się w światowej czołówce.

W jakim kierunku będzie podążać polska oświata w nowym roku szkolnym?

Edukacja prozdrowotna, wychowanie obywatelskie, edukacja dla bezpieczeństwa i pro obronna, rozwój kompetencji cyfrowych i dobrostan uczniów znalazły się wśród priorytetów polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025.

Szkolnictwo zawodowe w Polsce. Stan obecny i plany na przyszłość

W publicznych i niepublicznych szkołach ponadpodstawowych prowadzących kształcenie zawodowe uczy się obecnie ponad 1 mln 220 uczniów i słuchaczy.