Teza : Wprowadzenie powszechnej możliwości tzw. urlopu regeneracyjnego raz na kilka lat mogłoby przyczynić się do wydłużenia aktywności zawodowej pracowników w Polsce
Jeśli taki urlop poprawiałby wydajność w pracy, wtedy firmy same zdecydowałyby się go wprowadzić, ponieważ bardziej wydajny pracownik oznacza większe zyski. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby firmy wprowadziły taką ofertę przy obecnym stanie prawnym.
Teza : Nadgodziny powinny być zwolnione od podatku dochodowego
Aby zwiększyć bodźce do dłuższej pracy, należy po prostu obniżyć progresywność systemu podatkowego, zamiast go dodatkowo komplikować i tworzyć coraz to nowe wyjątki. Takie rozwiązanie rodzi pokusę nadużycia do zmiany organizacji pracy tak, aby więcej godzin kwalifikowało się jako nadgodziny.
Teza : Odprowadzanie składek ZUS przez osoby prowadzące działalność gospodarczą powinno być dobrowolne
Jeśli taka osoba nie mogłaby otrzymywać potem żadnych świadczeń, wtedy oczywiście tak. Jednak z punktu widzenia prawa (i moralności) taka umowa jest niemożliwa do wyegzekwowania. Przykładowo, co zrobimy, jeśli taka osoba straci możliwość wykonywania pracy w wyniku choroby? Pozwolimy jej umrzeć z głodu?
Teza Program 800+ należy ograniczyć wyłącznie do osób pracujących (niezależnie od narodowości):
Z jednej strony ograniczenie 800+ do pracujących dostarcza dodatkowe bodźce do pracy. Wiemy z badań, że program 800+ obniżył podaż pracy, szczególnie u kobiet. Z drugiej strony taki wymóg dodatkowo komplikuje system, generuje koszty weryfikacji i rodzi dodatkowe pytania: czy zatrudnieni na, powiedzmy, 10 godzin tygodniowo się kwalifikują? Czy tylko pracujący w pełnym wymiarze czasowym? Wymóg dla obu rodziców czy jednego? Jak dla obu, co z osobami niepełnosprawnymi? I tak dalej.
Ponadto ogromnym wyzwaniem stojącym przed polskim społeczeństwem jest niska dzietność. Badania pokazują, że 800+ zwiększyło dzietność (choć efekt nie jest ogromny). Wymóg pracy obu rodziców może odwrócić ten pozytywny efekt, ponieważ wychowanie dzieci często wymaga, aby jedna osoba (w praktyce matka) zrezygnowała z pracy. Jeśli mówimy o wymogu pracy choć jednego z rodziców, to w skali makro zmiana jest kosmetyczna. Obecnie w Polsce jedynie 4,2 proc. dzieci wychowuje się w gospodarstwach domowych, gdzie ani jeden z rodziców nie pracuje (dane za Eurostat). A więc taka regulacja dotknie jedyne 4 proc. wydatków na 800+.
Teza : Wypłaty z programu 800 plus dla obcokrajowców w Polsce należy ograniczyć wyłącznie do osób pracujących
Prawo powinno być ślepe: nie można traktować obcokrajowców inaczej niż osoby urodzone w kraju.