Jarosław Tomczyk

Portugalska rewolucja goździków. "Spotkałam wiele osób zdziwionych tym, co się stało"

W 1974 r. w Lizbonie rewolucja goździków w niespełna dobę obaliła reżim stworzony przez Antónia Salazara. Pół wieku później co szósty Portugalczyk zagłosował w wyborach parlamentarnych na partię nawiązującą do salazarowskiej ideologii.

Dawid Szwarga, trener Rakowa: Stadion w Sosnowcu nigdy nie będzie naszym domem

Grając częściej niż raz w tygodniu, nie nałożysz codziennie makijażu, bo nie masz na to czasu, i władze klubu to wiedzą – mówi „Rz” trener Rakowa Dawid Szwarga.

Portugalskie Betlejem pełne tajemnic, legend i zbrodni

Vasco da Gama ruszał stąd na poszukiwania drogi morskiej do Indii, dwór królewski uciekał przed Napoleonem do Brazylii, lotnicy startowali, by przelecieć Atlantyk, a kraj przystępował tu do jednoczącej się Europy. W lizbońskim Betlejem rodziła się portugalska historia.

Piękna historia o tym, jak Barcelona przegrała z Albanią

Mieszkańcy Wlory są dumni, że ich miasto było pierwszą stolicą Albanii. Z zadowoleniem obserwują, jak przyciąga coraz liczniejszych turystów, również polskich. Najchętniej wspominają jednak dzień, gdy gościła u nich wielka piłkarska Barcelona. I przegrała!

Trener reprezentacji Mołdawii Siergiej Kleszczenko: Remis nas zadowoli

Selekcjoner reprezentacji Mołdawii Siergiej Kleszczenko mówi „Rz” o odmłodzeniu drużyny, meczu z Polakami oraz o tym, że bez śmiałości nie ma w piłce rozwoju.

Eliminacje Ligi Mistrzów: Raków puka do bram nieba

Klub z Częstochowy pokonał Aris i awansował do play-off eliminacji Ligi Mistrzów. Tylko krok dzieli piłkarzy Rakowa od spełnienia marzeń.

Raków Częstochowa - Karabach Agdam. Nagrodzone cierpienia

Raków Częstochowa, eliminując Karabach Agdam, zapewnił sobie fazę grupową któregoś z europejskich pucharów. Nadal walczy jednak o Ligę Mistrzów.

Tyraspol boi się wojny. „Bombardowali Odessę, u nas było słychać”

W Tyraspolu, stolicy Naddniestrza, można się poczuć jak 40 lat temu w Związku Radzieckim. To jednak tylko fasada, pod którą kryje się feudalistyczny kapitalizm. Ludzie żyją tu biednie, boją się wojny i cierpią z powodu zamknięcia granicy z Ukrainą.

Pustynna fortuna Kataru

Niespełna sto lat temu na arabskim wybrzeżu Zatoki Perskiej hulał wiatr, a Doha była biedną rybacką wioską. W ciągu pół wieku niepodległości Katar stał się supernowoczesnym miastem-państwem.

50 lat od monachijskiej masakry

50 lat temu w wyniku zamachu terrorystycznego w trakcie igrzysk olimpijskich w Monachium zginęło jedenastu reprezentantów Izraela. Byli wśród nich także polscy Żydzi, ale w Polsce zaczyna się o tym mówić dopiero teraz.