Katarzyna Rodacka

Sprzedaż towarów konsumentom – co się zmieniło?

Każdemu zdarzyło się zareklamować wadliwy towar u sprzedawcy i zażądać jego wymiany, naprawy czy też zwrotu pieniędzy.

Jak bezpiecznie kształtować współpracę z influencerem?

Influence marketing jest bardzo popularną formą reklamy, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy. Decydując się na taką formę współpracy muszą jednak pamiętać o zabezpieczeniu swoich praw.

Praca zdalna w IT to nie metoda na podróżowanie

Pracodawca nie zawsze powinien się zgadzać na świadczenie pracy z zagranicy z uwagi na istotne aspekty prawne. Dotyczy to nie tylko pracowników, ale w pewnym stopniu także osób świadczących usługi w ramach B2B.

Jak lekarz powinien dbać o dane osobowe swoich pacjentów?

Od 1 lipca 2022 r. podmioty medyczne są obowiązane do posiadania dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. To niewątpliwie duży postęp i ułatwienie pracy dla podmiotów medycznych, ale także wyzwania w zakresie zapewnienia jej bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo programów lojalnościowych a ochrona praw konsumenta

Programy lojalnościowe w Polsce zyskują na popularności. Konsumenci chętnie korzystają z ofert zniżek lub nagród w zamian za zakupy. Świadomy konsument, decydując się na udział w programie lojalnościowym, powinien jednak spojrzeć na program szerzej niż tylko przez pryzmat potencjalnych korzyści.

Zakupy online a prawa konsumenta - rękojmia, gwarancja, odstąpienie od umowy

Konsumenci dokonujący zakupów online mają różne możliwości postępowania, w przypadku gdy zakup z jakiegoś powodu im nie odpowiada.

Działalność marketingowa w internecie. Jak robić to zgodnie z prawem?

Internet daje przedsiębiorcom ogromne możliwości, jeżeli chodzi o sposób prowadzenia działań marketingowych. Osiągając swoje cele muszą jednak pamiętać o ograniczeniach prawnych.