Katarzyna Rodacka

Jak chronić dane osobowe przed sztuczną inteligencją?

21 maja 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie – akt o sztucznej inteligencji. Zacznie ono obowiązywać w ciągu 20 dni od jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE, ale będzie stosowane bezpośrednio po 24 miesiącach od wejścia w życie (z wyjątkami). Jaki wpływ będzie miało to rozporządzenie na ochronę danych osobowych? Czy zmienią się zasady stosowania AI w firmach?

Jak zaprojektować aplikację mobilną w zgodzie z RODO?

Aplikacja mobilna to obecnie najskuteczniejszy sposób kontaktu biznesu z konsumentem. Przedsiębiorcy, którzy dostarczają aplikacje mobilne muszą zapewnić, by działały one zgodnie z prawem, a w szczególności z przepisami o ochronie danych osobowych.

Zezwolenie jednolite: warunki, procedura, problemy

W ramach jednego postępowania cudzoziemiec może uzyskać legalizację zarówno swojego pobytu, jak i pracy. W tej procedurze to pracownik jest stroną. Rola pracodawcy sprowadza się do kilku formalności.

Reklamy spersonalizowane w marketingu internetowym – jakie ograniczenia?

Coraz mniej liczy się sam zasięg reklamy, a bardziej dotarcie do konkretnych odbiorców, którzy z największym prawdopodobieństwem będą zainteresowani zakupem wybranych towarów. Profilowanie odbiorców, chociaż gwarantuje większą skuteczność reklamy, musi jednak być zgodne z prawem.

Wykorzystywanie danych osobowych z rejestrów publicznych – ograniczenia

Osobom fizycznym, prowadzącym działalność gospodarczą, przysługuje takie samo prawo do ochrony ich danych osobowych jak innym osobom fizycznym. Brak poinformowania ich o pozyskaniu danych i sposobie ich przetwarzania będzie naruszeniem ochrony ich danych osobowych.

Sprzedaż towarów konsumentom – co się zmieniło?

Każdemu zdarzyło się zareklamować wadliwy towar u sprzedawcy i zażądać jego wymiany, naprawy czy też zwrotu pieniędzy.

Jak bezpiecznie kształtować współpracę z influencerem?

Influence marketing jest bardzo popularną formą reklamy, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy. Decydując się na taką formę współpracy muszą jednak pamiętać o zabezpieczeniu swoich praw.

Praca zdalna w IT to nie metoda na podróżowanie

Pracodawca nie zawsze powinien się zgadzać na świadczenie pracy z zagranicy z uwagi na istotne aspekty prawne. Dotyczy to nie tylko pracowników, ale w pewnym stopniu także osób świadczących usługi w ramach B2B.

Jak lekarz powinien dbać o dane osobowe swoich pacjentów?

Od 1 lipca 2022 r. podmioty medyczne są obowiązane do posiadania dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. To niewątpliwie duży postęp i ułatwienie pracy dla podmiotów medycznych, ale także wyzwania w zakresie zapewnienia jej bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo programów lojalnościowych a ochrona praw konsumenta

Programy lojalnościowe w Polsce zyskują na popularności. Konsumenci chętnie korzystają z ofert zniżek lub nagród w zamian za zakupy. Świadomy konsument, decydując się na udział w programie lojalnościowym, powinien jednak spojrzeć na program szerzej niż tylko przez pryzmat potencjalnych korzyści.