Reklama
Rozwiń

Andrzej Cieślik

Prof. dr hab. Andrzej Cieślik

Profesor ekonomii, pracownik Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jestem ekonomistą o szerokich zainteresowaniach badawczych. Moją główną dziedziną badań jest wzrost i rozwój gospodarczy zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym. Jestem szczególnie zainteresowany badaniem roli instytucji, integracji gospodarczej i otwartości na handel międzynarodowy i bezpośrednie inwestycje zagraniczne w promowaniu wzrostu i rozwoju w gospodarkach wschodzących, rozwijających się i przechodzących transformację oraz ich konwergencji z krajami rozwiniętymi.

Więcej informacji

Stopy procentowe w dół w tym roku? Tak, ale nie w czerwcu

Teza : Sytuacja gospodarcza i inflacyjna w Polsce oraz ich perspektywy pozwalają Radzie Polityki Pieniężnej na dalsze obniżki stóp procentowych w 2025 r., do poziomu 4,75 proc. lub niżej na koniec roku (dla stopy referencyjnej NBP)

Sytuacja gospodarcza i inflacyjna w Polsce oraz ich perspektywy pozwalają Radzie Polityki Pieniężnej na dalsze obniżki stóp procentowych w 2025 r., do poziomu 4,75 proc. lub niżej na koniec roku (dla stopy referencyjnej NBP)

Inflacja oraz oczekiwania inflacyjne w Polsce pozostają nadal wysokie, w związku z czym nie ma możliwości obniżenia stóp procentowych. 

Czas skończyć z mrożeniem cen energii? Ekonomiści o decyzjach rządu

Teza : Rząd powinien ingerować (np. poprzez mechanizm ceny maksymalnej) w wysokość cen energii dla gospodarstw domowych

Rząd powinien ingerować (np. poprzez mechanizm ceny maksymalnej) w wysokość cen energii dla gospodarstw domowych

Rząd powinien zajmować się przede wszystkim promowaniem konkurencji na rynku energii, ale nie ma w tym interesu. Jednak jeżeli inaczej niż przez zwiększoną konkurencję nie daje się chronić konsumentów, to jako działanie trzecie po najlepszym można zastosować mechanizm cen maksymalnych.

Ekonomiści życzliwie patrzą na podatek katastralny w Polsce

Teza : W Polsce należy przyjąć system opodatkowania nieruchomości bazujący na ich wartości (tzw. podatek katastralny)

W Polsce należy przyjąć system opodatkowania nieruchomości bazujący na ich wartości (tzw. podatek katastralny)

Teoretycznie tak, ale w praktyce zdecydowanie nie. Państwo polskie nie ma możliwości dokonania wiarygodnej wyceny nieruchomości, co zawsze może być przedmiotem manipulacji. System powinien być prosty i przejrzysty, a proponowany taki nie będzie. Ponadto politycznie taki system jest niemożliwy do wprowadzenia.

Czy Polsce grozi zatrzymanie procesu doganiania Zachodu? Ekonomiści komentują

Teza : Zapóźnienie technologiczne polskiej gospodarki (np. w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji czy robotyzacji), w obliczu wyzwań demograficznych, grozi zatrzymaniem procesu konwergencji względem całej UE

Zapóźnienie technologiczne polskiej gospodarki (np. w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji czy robotyzacji), w obliczu wyzwań demograficznych, grozi zatrzymaniem procesu konwergencji względem całej UE

Konwergencja w obrębie UE nie występuje, a ponadto inne kraje UE są tak samo lub jeszcze bardziej technologicznie zapóźnione. W związku z tym o konwergencji i tak nie ma mowy. 

Urlop regeneracyjny sposobem na dłuższą pracę? Ekonomiści nie są przekonani

Teza : Wprowadzenie powszechnej możliwości tzw. urlopu regeneracyjnego raz na kilka lat mogłoby przyczynić się do wydłużenia aktywności zawodowej pracowników w Polsce

Wprowadzenie powszechnej możliwości tzw. urlopu regeneracyjnego raz na kilka lat mogłoby przyczynić się do wydłużenia aktywności zawodowej pracowników w Polsce

Sama idea urlopu regeneracyjnego jest jak najbardziej słuszna, jednak pomysł trzymiesięcznego urlopu jest wątpliwy. W wielu przypadkach regeneracja może zająć znacznie więcej czasu. W związku z tym urlop powinien być co najmniej półroczny. 

Nadgodziny bez PIT? Ekonomiści są sceptyczni. „Rodzi pokusę nadużycia”

Teza : Nadgodziny powinny być zwolnione od podatku dochodowego

Nadgodziny powinny być zwolnione od podatku dochodowego

Każda godzina pracy powinna podlegać takiemu samemu opodatkowaniu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zwiększenie stawki godzinowej za nadgodziny. To zwiększy koszty firm i ograniczy systemowo chęć wykorzystywania pracowników, przyczyniając się do work-life balance, a ponadto spowoduje zwiększenie liczy miejsc pracy i umożliwi przyjęcie nowych pracowników.